Občané v petici proti výstavbě VTE, s kterou se v srpnu obrátili na Krajský úřad v Ústí nad Labem, upozorňují mimo jiné na fakt, že v obci nejsou k dispozici příznivé klimatické podmínky. V místě chystané výstavby dosahuje větrnost podle jejich hodnot, které získali z Ústavu fyziky atmosféry pouze 3–4 m/s, kdežto pro provoz VTE je potřeba 6–8 m/s.

Dva roky firma Zelená energie měřila sílu větru v místě, kde mají VTE v budoucnu vyrůst. Tvrdí, že nejsou hazardéry a nestavěli by větrné elektrárny tam, kde vítr není.

„Vítr jsme měřili pomoci meteostožárů ve dvaceti a čtyřiceti metrech nad zemí. Kdežto občané se v petici opírají o měření z meteorologické stanice v Doksanech, provedené pouze deset metrů nad zemí a zcela mimo chystanou výstavbu. Toto měření máme samozřejmě také k dispozici. Nechali jsme si ho vypracovat před naším měřením jen jako zaváděcí a posléze jsme prováděli přesné měření na místě,“ uvedla Kateřina Dittrich z firmy Zelená energie.

Projektům větrných elektráren se zatím u nás příliš nedaří, a to přesto, že by Česko mělo do roku 2010 z alternativních zdrojů vyrábět osm procent energie. Důvody jsou většinou stejné - stožáry by narušily krajinu, mohly by negativně ovlivnit životní prostředí a hlukem by rušily místní lidi.

Petice obyvatel Mšeného – lázní proti výstavbě VTE překvapila vedení obce. „Pro zlepšení informovanosti našich obyvatel jsme v minulosti připravili zájezd do Německa na prohlídku tamních větrných elektráren. Občané, v blízkosti jejichž pozemků větrné elektrárny vyrostou, si vše prohlédli. Zásadní připomínky k budoucí výstavbě větrných elektráren nejsou. Jde jen o drobnosti,“ uvedl již dříve pro Deník starosta Mšeného – lázní Josef Bíža.

Petice zarazila i vedení firmy Zelená energie. Ta v současné době nechává vypracovat podle doporučení zjišťovacího řízení oponentní posudek o krajinném rázu a dopracovává hlukovou studii – část o posouzení zdravotních rizik.

„Studii o krajinném rázu jsem již předložili v projektové dokumentaci. Nyní si necháváme vypracovat oponentní posudek. Paradoxem je, že v původní studii nám bylo úředníky vyčteno, že v ní není dostatečně čerpáno z prací předního českého odborníka na krajinný ráz docenta Skleničky. Přitom on sám byl jejím autorem,“ uvedla Kateřina Dittrich.

„Hlučnost větrných elektráren bude velmi nízká. To jsme již dokázali v prvních studiích. Nyní si necháváme zpracovat, jak bude působit infrazvuk na okolí elektráren. Je to takové české specifikum, které například v Itálii nebo Německu, kde stavíme elektrárny také, nemusíme vůbec dokazovat,“ uvedl Thomas Spindler z vedení firmy. „Stavební povolení plánujeme na duben příštího roku,“ dodal.