„V současné době evidujeme sto sedmdesát žádostí o umístění. Kapacita domova důchodců je sto třicet dva lůžek a momentální obsazenost je 129 osob,“ informoval Václav Svoboda, ředitel roudnického domova důchodců. Ten patří svou kapacitou mezi největší v okrese. „Přibližně třetina obyvatel je z Roudnicka. Ty také upřednostňujeme při jejich žádostech,“ doplnila Martina Plachá, sociální pracovnice roudnického domova důchodců. Dobrovolný vstupní poplatek je podle jejích slov určen na zvyšování kvality životních podmínek v domově. „Jsou z nich hrazeny například opravy žaluzií, střechy a podobně,“ říká.

O financování samotné režie a provozních nákladů zařízení je podle ředitele postaráno díky každoročním dotacím od města, Ministerstva pro místní rozvoj a klientským příspěvkům na péči.

„Jsem tu velmi spokojený. Bydlím zde třetím rokem, na pokoji mám ledničku, televizi, nic mi tu neschází,“ svěřil se Deníku jeden z obyvatel roudnického domova důchodců, 83 letý Zdeněk Šubrt původem z České Lípy.

První pokusy o podání žádostí dotací pro stavbu domova důchodců byly v Roudnici již v roce 1994. Teprve o devět let později se zařízení podařilo dokončit.

„Tehdy městu pomohly výnosy z prodeje akcií. Postarat se o seniory je základním úkolem každé obce. Myslím si, že se u nás mají dobře,“ uvedl starosta Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek. U příležitosti čtyřletého výročí založení zařízení bylo kromě zábavného odpoledne pro seniory provedeno slavnostní zahájení provozu v novém zahradním altánu.