„V této chvíli nám nic jiného nezbývá. Využijeme tedy naší spolupráce s ekologickými organizacemi, které nám nabídly pomoc svých právníků. Do sporu se tedy brzy vloží soud,“ vysvětluje Martin Petránek, jeden z odpůrců stavby bioplynové stanice.

Místní občanská iniciativa proti uskutečnění plánů starosty a jeho společnosti bojuje již od února tohoto roku. Situace dokonce dospěla tak daleko, že v Kostomlatech byla podepisována petice, jako návrh na uskutečnění místního referenda. Referendum přitom mělo rozhodnout o tom, zda má obec Kostomlaty pod Řípem využít všech zákonných prostředků, aby zabránila výstavbě bioplynové stanice na území obce.

Návrh na referendum, který podepsala velká část obce, však vedení Kostomlat smetlo ze stolu. „Podle našeho názoru a podle výkladu Ministerstva vnitra nebyla naplněna lhůta do které mohli navrhovatelé vrátit přepracovanou verzi na obecní úřad,“ sdělil Deníku místostarosta Kostomlat pod Řípem Jiří Lacina.

„Soupis připomínek nám byl doručen v pátek, přičemž opravený návrh měl být na obecním úřadu již v pondělí. Lhůtu jsme podle našeho názoru stihli i tak, protože jsme dokumenty odeslali poštou v sobotu. Za to, že si je v pondělí na obecním úřadu nikdo nepřevzal nemůžene,“ brání se Martin Petránek.
Záměr výstavby bioplynové stanice v Kostomlatech se stal „kontroverzním“ již na přelomu letošního února a března. Tehdy proběhlo divoké zasedání místního zastupitelstva, jehož se zúčastnila velká většina místních obyvatel.

Obyvatelům nejčastěji vadí spojení stanice s osobou starosty Václava Materny, ještě více jim ale leží v žaludku krátká vzdálenost plánovaného staveniště od nejbližších obydlených kostomlatských domů a fotbalového hřiště.

„Nejsme proti záměru jako takovému. Vadí nám hlavně lokalizace stavby,“ řekl Deníku v březnu Jan Lotter, jeden z organizátorů petice.