„Radní na svém jednání, které se uskutečnilo 27. září, zrušili své usnesení o zařazení stavby nového parkoviště v Revoluční ulici pro zhruba čtyři desítky vozidel do investičních akcí města pro příští rok. Učinili tak na základě nesouhlasného postoje lidí, kteří bydlí v okolí a jež svůj názor projevili i prostřednictvím petice zaslané radním města,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Obyvatele Revoluční ulice rozdráždili předchozí kroky litoměřické radnice natolik, že se rozhodli sepsat petici „Chceme hřiště a NE parkoviště“, kterou například ze 78 nájemníků v Revoluční 8 podepsalo a vyjádřilo tím nesouhlas s původním rozhodnutím Rady města 63 nájemníků.

Město o prázdninách uspořádalo v této ulici anketu, ve které byli obyvatelé dotazováni, zda–li si přejí namísto současného „neoficiálního hřiště“ vystavět parkoviště. Padesát dva anketních lístků bylo proti výstavbě a 37 jich bylo pro. Poté, co se radní dozvěděli výsledky jimi pořádané ankety, rozhodli proti vůli občanů, že zde parkoviště přesto vybudují.

„S rozhodnutím radních jsem velmi spokojen. Nechápal jsem, proč se nás nejdříve ptali co si přejeme a potom rozhodli opačně. Takovéto zásadní změny by se měly vždy odehrávat za podpory obyvatel, kterých se mají týkat. Jsem rád, že nakonec respektovali náš hlas,“ prozradil Jiří Cibulka z Revoluční ulice.

Zajištění parkování pro automobily na sídlištích je problémem téměř všech měst po celé republice. Především ve večerních hodinách, kdy se sem vozidla přesunují se zde téměř nedá zaparkovat.

„V době, kdy se stavěla sídliště, projektanti dostatečně nemysleli na parkovací plochy. Dnes se to ukazuje být velkým problémem. Proto se snažíme vyhledávat lokality, kde by mohla vznikat nová parkoviště. Příklad z Revoluční ulice ale ukazuje, že lidé parkoviště chtějí, ale ne za svými domy. A to je problém,“ sdělil Ladislav Chlupáč.

Problém může řešit celková revitalizace sídlišť. Ta je však finančně velmi náročná. V Litoměřicích je připravena studie na revitalizaci sídlišť Pokratice I. a Pokratice II. Každá by si však vyžádala částku kolem 40 milionů korun. Ve vypracovaných studiích k revitalizaci sídlišť je parkování automobilů, kterých v Litoměřicích ročně přibude kolem šesti set, řešeno například v podzemí nebo v parkovacích domech. Na převedení studie do praxe však nejsou finance.

Původní rozhodnutí rady, při kterém zvítězilo parkoviště v Revoluční ulici, bylo ovlivněno především faktem, že nedaleko odtud v brzké době jiné parkoviště zanikne.

„Hlavní roli při našem tehdejším rozhodování sehrál fakt, že v příštím roce ubude zhruba sto míst na nedalekém hlídaném parkovišti na Březinově cestě. Majitel pozemku má totiž jiné záměry s jeho využitím,“ vysvětlil místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík.

„Je dobře, že od tohoto faktu upustili. Stejně si myslím, že několik set metrů od domova by se nikomu nechtělo parkovat,“ dodal Jiří Cibulka.