„Zklamalo mě to,“ říká vedoucí litoměřického K – centra Jaroslav Papež. „Lidé si zřejmě nechtějí připustit, že prevence je nejdůležitější v rodině. Zřejmě si myslí, že ji nahradí škola. Přitom je alarmující, že se i na Litoměřicku věková hranice u těch, kteří s drogou experimentují, snižuje,“ varuje Jaroslav Papež.

Jen během letošního půl roku sem přivedli tři dívky mezi 15 a 16 lety jejich rodiče, kteří si u nich experimentování s drogou všimli, a problém tak podchytili v jeho počátku.

V loňském roce se jeho sociálním pracovníkům podařilo nakontaktovat 250 drogově závislých, jen v prvním pololetí to bylo 186 lidí. V prvním pololetí letošního roku nakontaktovali 189 drogově závislých.

Hranice věkových skupin, které drogy zneužívají, se každoročně snižuje. Vloni byli nejpočetnější nakontaktovanou skupinou na Litoměřicku 25 až 30letí, letos to jsou mladí od 21 do 25 let.

„Podařilo se nám zaměřit se na nejrizikovější cílovou skupinu, tedy ty, kteří si aplikují drogu přímo do žíly. V porovnání s loňským pololetím jich je o 21% více,“ říká Papež.

Nejčastěji zneužívanou drogou na Litoměřicku je pervitin. Je nebezpečný v tom, že u lidí vyvolává psychické poruchy. Podle statistiky K – centra vzrostl v prvním pololetí počet lidí, klientů K – centra, kteří jej zneužívají, na 69%, což je třináctiprocentní nárůst oproti stejnému období za loňský rok. Počet uživatelů závislých na heroinu, který vyvolává hlavně fyzickou závislost, stoupl ze 2% na 9,5%.

Počet klientů K – centra zneužívajících marihuanu v tomto pololetí klesl z 22% na 9%.

„Neznamená to ale, že by byla marihuana užívána méně. Myslím si, že její spotřeba bude stoupat,“ odhaduje Jaroslav Papež. Věk lidí, kteří ji užívají, se snižuje. Už i děti základních škol si zapálí jointa, což je podle Papeže alarmující.

„Syn byl v K – centru se školou. O nebezpečí drog děti informuje škola, já sama nemám potřebu jít tam pro informace,“ poznamenala na litoměřickém náměstí Renata Krulišová. „Mám volný čas svého syna pod kontrolou,“ uvedla zase Jana Kuchařová z Litoměřic.

„Jasně, že jsem marihuanu zkusila. Jsou z toho takový dobrý stavy,“ přiznala včera Marcela, žákyně 7. třídy z Litoměřic. „Kluci ze školy hulí trávu pořád. Jeden z nich to má před barákem, pak to sušej. Něco si kupujou asi z kapesnýho,“ dodala její spolužačka Dana. Fakt, že se děti dostávají ke droze lehce, potvrdily i jejich o rok starší spolužačky.

Další Den otevřených dveří v se K – centru koná 4. října.