Množství soutěží a atrakcí zaplnilo včera (středa) litoměřické náměstí, na kterém proběhl první ročník Litoměřického Dne bez aut. „Na to, že se jednalo o první ročník, bych akci hodnotila kladně. Zejména návštěvnost škol a školek v dopoledních hodinách mne překvapila,“ pochvalovala si akci hlavní organizátorka Dana Svobodová z litoměřické radnice.

Největším lákadlem Litoměřického dne bez aut byla cyklotrialová exhibice trojnásobného mistra světa Petra Krause, která během akce proběhla celkem třikrát, a vždy především dětské diváky doslova nadchla. Také ukázky zásahů policie a hasičů si své diváky našly.

Organizátoři akce se v nejbližších dnech sejdou, aby provedli její vyhodnocení. Z jejich prvních reakcích je zřejmé, že se tato akce vydařila.

Většina z nich také ale zkritizovala to, že provoz aut během ní jí rozhodně neprospěl. Provoz vozidel během akce byl také terčem kritiky mnoha návštěvníků. „Akce je podařená, děti baví, ale provoz vozidel se mi tu nelíbí. Mám jako učitelka děti na starost a auta, která tu nyní projíždějí, k jejich bezpečnosti rozhodně nepřispívají,“ uvedla litoměřická učitelka Ivana Žáková.

„Náměstí se nám pro první ročník akce Litoměřický den bez aut pro vozidla nepodařilo uzavřít. Příští rok se chceme pokusit jej radikálně uzavřít. Letos jsme k akci přistupovali spíše osvětovou formou, kdy se hlídky složené ze středoškoláků a městské policie snažily odklánět dopravu z ulic Lidická a Dlouhá mimo náměstí. Ale efekt byl opravdu minimální,“ uvedla Dana Svobodová. „Řidiči, i když byli informováni, že se na náměstí koná akce pro děti a náměstí je jimi zaplněno, na něj stejně pod nejrůznějšími výmluvami vjížděli,“ dodala Dana Svobodová.

Litoměřičané se také pokusili za organizace místních skautů z oddílu Junák obejmout náměstí lidmi zapojenými do řetězu „živého plotu“. „Chtěli jsme, aby Litoměřičané táhli za jeden provaz. Celé náměstí se nám obejmout nepodařilo. Odhadem má asi 530 metrů a nám se podařilo udělat řetěz v délce kolem 450 metrů. Všem, kteří se zapojili, děkuji,“ sdělil Miroslav Salus.