Jak se v úterý pro Deník vyjádřil Jan Horníček, to, že padne návrh na jeho odvolání, očekával. „Věděl jsem to,“ řekl. Návrh na jeho odvolání přednesl opoziční zastupitel Miloslav Rožec (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst). Podle Horníčka však během jednání zastupitelstva nepadlo jediné zdůvodnění odvolání. „Kolega Rožec mi na tuto otázku při zasedání neodpověděl,“ uvedl dnes už bývalý starosta.

Po zasedání terezínského zastupitelstva svůj návrh Rožec zdůvodnil slovy: „Starosta nehospodařil tak, jak by měl. Stále hovořil jen o Europrojektu, žádnou alternativu B nechtěl připustit. Nakonec se ukázalo, že existuje rozumnější varianta postupných kroků.“

Osmimiliardový Europrojekt Terezín, jenž měl město po odchodu armády v první polovině 90. let a zdecimované povodní v roce 2002, hlavně za evropské peníze, oživit, vedení radnice prosazovalo do chvíle, kdy na nereálnost založení Středoevropské univerzity v Terezíně před časem poukázal místopředseda vlády a senátor Alexandr Vondra. Podporu revitalizaci Terezína předtím deklarovaly vlády Jiřího Paroubka i Mirka Topolánka.
Horníček však tvrdí, že Rožcovi a dalšímu zastupiteli Liboru Beránkovi (ODS) navrhoval, aby pracovali v komisi pro rozvoj Terezína. Ti to však podle něho odmítli.

„Prosazováním Europrojektu se ztratilo mnoho let. Nedá se říct, že se všechno udělalo špatně, avšak setrvávání na jediné vizi není vina úředníků na radnici, ale starosty,“ je přesvědčen Milan Rožec.

Bývalý starosta se přitom domnívá, že snaha mířila správným směřem a jeho nástupci také jiné možnosti mít nebudou. „Všichni budou pokračovat v tom, co jsem dělal já,“ míní.

Po odvolání Jana Horníčka z funkce starosty rezignoval i místostarosta Vít Bureš (ODS).

Pro hlasoval i zastupitel ODS

Požadovat odvolání starosty Terezína se rozhodl i jeden z jeho spolustraníků Libor Beránek. „V místním sdružení ODS jsme dlouhodobě kriticky sledovali práci starosty. Během dlouhé historie jsme měli připomínky hlavně ke stylu jeho práce a komunikaci se samosprávou. My jako zastupitelé jsme ho na post delegovali a když jsme ho kritizovali, slíbil nápravu. A to sliboval i v místním sdružení. Nikdy se tak nestalo, nebo jen v případech, kdy už to hořelo. O zásadních rozhodnutích nás informoval zpětně,“ vysvětluje Beránek důvody, proč hlasoval pro odvolání prvního muže Terezína.

Radost po pondělním jednání zastupitelstva nemá Růžena Čechová (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst). Žena, která stála v čele Terezína v letech 1994 až 2002, sice kývla na to, že dočasně radnici znovu povede, ale nepočítala s odstoupením místostarosty Víta Bureše. „Hrozně jsem se bála do toho jít. Hodně věcí je rozjetých, pět let už na městském úřadu nejsem. Budu se snažit o to, aby byl nový starosta zvolen co nejdříve,“ řekla Růžena Čechová. Za prioritu považuje zklidnění situace.

K doplnění městské rady dojde na nejbližším zasedání zastupitelstva, nový starosta a místostarosta musí být podle zákona zvoleni nejdéle do půl roku.