Peníze ze zhruba sedmi set městských bytů, které plánuje prodat do čtyř let, chce použít na přípravu pozemků pro výstavbu rodinných domů a pro výstavbu nových startovacích bytů.

Městské byty v Lovosicích, které zbyly po privatizaci a o něž neměli jejich nájemci zájem, město dosud prodávalo obálkovou metodou.
Na návrh sociálně demokratických zastupitelů od obálkové metody ustoupilo. Kompromisem, k němuž došlo napříč všemi politickými stranami je, že teď město bude prodávat byty v nabídkovém řízení, které je podobné dražbě. Rozhodli o tom zastupitelé na svém posledním zasedání.

„Není to sice vítězství, ale podle nás se tím systém prodeje alespoň zprůhlední a dojde v něm k navýšení příjmů do městské pokladny,“ uvedl minulý čtvrtek v Lovoši zastupitel za ČSSD Jan Piegl mladší. „Byli bychom rádi, kdyby část bytů, které městu po privatizaci zbudou, byly určeny pro sociálně slabší občany, nebo aby si je město ponechalo pro sociálně potřebné,“ řekl zastupitel Piegl s tím, že součástí dohody bylo nakonec to, že peníze stržené na prodej bytů budou zpět investovány právě na výstavbu sociálních nebo startovacích bytů.

Iniciativě sociálních demokratů se podivuje nezávislý demokrat, místostarosta Vladimír John. „Pro obálkovou metodu, která se původně osvědčila, byli i sociální demokraté. Obáváme se ale toho, že k prodeji bytů obálkovou metodou chodí spekulanti, kteří skupují byty, aby je dále pronajímali,“ domnívá se místostarosta. Během následujících čtyř let chce město byty rozprodat. „Došli jsme k závěru, že si občané mohou byty koupit,“ řekl místostarosta Vladimír John.

Cena, za níž město byty obyvatelům Lovosic prodává, se pohybuje podle velikosti bytové jednotky od 60 do 80 tisíc korun. Tržní cena pak od 500 do 700 tisíc korun. Za první pololetí tohoto roku město prodalo šedesát bytů. „Jejich prodejem, a to jak přímo nájemcům, tak obálkovou metodou, jsme získali asi tři a půl milionu korun,“ sdělil místostarosta.

Podle návrhu sociálních demokratů dále zastupitelé rozhodli, že se položka příjmu z prodeje městských bytů objeví od příštího roku v rozpočtu města v samostatné kolonce. „Bude to sice přehlednější, ale nic to nemění na tom, že výdaje na přípravu pozemků pro výstavbu rodinných domů budou vyšší než příjem města za prodej bytů,“ dodal Vladimír John.