Především to jsou občanské sdružení Hrádek, TOM Bobři Úštěk a v neposlední řadě také město Úštěk.

Turistický oddíl mládeže Bobři Úštěk uspořádal právě tuto sobotu v prostorách zříceniny tradiční akci dobývání hradu Helfenburk, které se s velkým zaujetím zúčastnilo bezmála sto dětí a jejich vedoucí z TOM Úštěk, Česká Lípa, Roztok u Prahy a Turnova.

Občanské sdružení Hrádek jsou přátelé spíše komornějších akcí. „Velké akce zde nepořádáme, hradu to neprospívá,“ prozradil člen sdružení Michal Hulla. Občanské sdružení Hrádek bylo založeno za účelem zpřístupnit, oživit a rekonstruovat hrad Helfenburk, nebo jen Hrádek u Úštěka, jak se také jmenuje, který byl postaven někdy před rokem 1375 a stal se mimo jiné útočištěm několika arcibiskupů. Pyšní se krásnou věží, nádhernými hradbami a studnou, jejíž hloubka na hladinu je 47 metrů a na dno 61 metrů. Město hrad sdružení pronajalo za symbolickou korunu a Hrádek se o něj stará.

„O hrad se staráme celoročně. Velké opravy máme již za sebou. Teď v něm hlavně uklízíme, sekáme trávu a odstraňujeme náletové dřeviny. Naše sdružení čítá kolem 35 členů, přičemž nejvzdálenější sem jezdí až z Horažďovic,“ dodal Michal Hulla.

Hrad je přístupný celoročně. Všechny trasy k němu vedou hezkou krajinou a lesem, kde je i množství vyhlídek, odkud je možno si Hrádek vyfotit už z dálky. Věž je přístupná o sobotách a nedělích.

„Dobrovolné vstupné jsme zrušili, protože s ním byla zbytečně velká byrokratická agenda. Úpravy na hradě financujeme z drobných sponzorských darů od návštěvníků, tiskneme a prodáváme vlastní pohlednice a turistické známky. Pracujeme zadarmo a s materiálem nám vesměs pomáhá město Úštěk,“ dodal Michal Hulla. Město tak například poskytlo dřevo na opravu podlahy ve věži. Letos také sdružení opravilo dřevěné schody vedoucí na nádvoří ke studni a též zpevnilo hradbu okolo vstupní brány.

TOM Bobři Úštěk pořádá na Helfenburku každoročně dvě větší akce pro veřejnost. V sobotu proběhlou Bitvu o hrad a na jaře Pochod Ptačím údolím plný her pro děti s cílem právě na hradě.

„O hrad se také staráme. Pomáháme tu s odklízením náletových dřevin a vždy na podzim pořádáme tradiční Dřeviádu, při které se s pomocí sdružení Hrádek a města Úštěk postaráme o zásobu dřeva pro hrad na celý rok,“ uvedl vedoucí oddílu TOM Bobři Úštěk, Jaroslav Lepšík.