Jen dvakrát v historii si mohla veřejnost prohlédnout její vybrané prostory. V rámci Dnů evropského dědictví poprvé před dvěma lety, podruhé letos. Zájem byl pokaždé obrovský. Další prohlídky se v tuto chvíli neplánují.

Prohlídka byla doplněna o kostýmované živé obrazy. Návštěvníci se tu seznámili se vznikem litoměřického Biskupství, utrpením křesťanů, viděli lůžko, na němž tu v 70. letech přespal Karol Wojtyla, později papež Jan Pavel II., zhlédli jednání velení rakouských vojsk poražených Prusy v bitvě u Lovosic roku 1756, prohlédli si i kapli sv. Vavřince, biskupskou zahradu a vyslechli hudební produkce.

O tom, že zpřístupnění Biskupství litoměřického je jen zcela výjimečnou událostí, svědčilo i to, že do omezených prostor bylo vydáno jen 600 rezervačních vstupenek. V každé hodině tu probíhaly tři prohlídky.

„Jsem tu poprvé. Nadchl mě program i samotné prostředí. Byl to silný emocionální zážitek. Jsem ráda, že jsem zajímavě strávila den,“ svěřila se po prohlídce biskupské rezidence Helena Kadecová z Litoměřic, jedna z návštěvnic historických památek města.
„Před dvěma lety jsem prohlídku nestihla, ale rodiče byli nadšeni. Dnes jsem využila příležitosti a musím říct, že navštívit místa, kam se člověk běžně nedostane, se mi moc líbilo,“ řekla zase Linda Škrancová z Litoměřic.
Spokojený s prohlídkou byl i Jiří Šťastný z Mimoně, který sem přijel na upozornění známých. „Bylo to mnohem lepší, než jsem čekal,“ pochvaloval si muž. „Živé obrazy jen dokreslily můj pohled na historii,“ dodal Jiří Šťastný.

Prohlídku památek v Roudnici nad Labem lidé spojili už tradičně s návštěvou vinobraní. „Návštěvu Roudnice jsem plánoval už dlouho. Teď jsem využil možnosti zdarma navštívit otevřené památky. Je hezky, chystám se, že toho obejdu maximum,“ prozradil Roman Hlaváč z Prahy.
„Dnes se nechystáme jen do Roudnice. Máme sice s přáteli v plánu navštívit zdejší vinobraní a výstavu historických vozidel, ale po obědě chceme vyrazit i na zámek do Ploskovic,“ řekla litoměřickému Deníku Pavla Novotná z Ústí nad Labem.

Kromě zdarma zpřístupněných historických objektů na Litoměřicku byla v souvislosti se Dnem evropského dědictví připravena i řada doprovodných programů. Pracovnice Domu dětí a mládeže Rozmarýn v Litoměřicích například vyráběly s dětmi v galerii ruční papír a šperky z drátku a korálků. „Zájem byl obrovský. Vyráběly maminky, babičky i děti. Nemohli jsme je od toho odtrhnout,“ uvedly Zuzana Bílá a Dana Franzová z Rozmarýnu.

Přestože na Dómském náměstí v Litoměřicích vyrostlo středověké tržiště se zajímavou produkcí, s dostatkem diváků se spíše potýkalo. I do kostelíků v historické části města se trousily jen malé skupinky. „Zřejmě je to tím, že je nabídka opravdu široká. Čekala jsem ale větší zájem. Jsem tím docela zklamaná,“ posteskla si tu bývalá vedoucí litoměřického odboru školství Helena Bitrichová. „Zpočátku býval nápor lidí a jejich chuť prohlédnout si památky daleko větší. Spíš bych si tipla, že dneska jeli raději na houby,“ dodala.