„Letos jsem takhle přišel určitě o třetinu konopí,“ postěžoval si Petr Žáček. „I když tudy nechodím, tak vidíte, jak je tu vyšlapaná cesta od zlodějů,“ dodal Petr Žáček.

Pěstitelé, zpracovatelé a distributoři technického konopí založili Konopářský svaz, který bude pomáhat zemědělcům se získáváním dotací a zajištěním odbytu rostliny, která budí u našich zemědělců jistou zdrženlivost.

Do marihuany má opravdu daleko

Ta je způsobena existencí indického konopí známého pod názvem marihuana, která se může zdát při pěstovánání v našich podmínkách podobná, avšak pouze na první pohled. Technické konopí obsahuje pouze 0,2 procenta látky THC (pod limitem daným EU), takže je pro kuřáky marihuany nepoužitelná. Zato je vhodnou surovinou pro výrobu až tisíce lehce recyklovatelných produktů. Své využití nalezne ve stavebnictví, energetice, v papírenském, textilním, chemickém, ale i třeba automobilovém průmyslu. Dále pro využití v zemědělství, a to formou krmiva, ale i třeba pro podestýlky.

„Doufáme v rozšíření pěstování této rostliny až na 30 tisíc hektarů orné půdy namísto dnešních 300 hektarů,“ uvedl Tomáš Bohata z Konopářského svazu. Když zemědělec splní požadované podmínky, má možnost získat dotaci až pět tisíc korun na hektar. Vypěstované rostliny svaz vykoupí od zemědělců prostřednictvím své odbytové organizace.

Stavební a izolační materiály

Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v historii. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a suverénně se vypořádá s vlhkem a mokrem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí. Ve Francii archeologové objevili most z období merovejské dynastie, při jehož stavbě bylo použito konopí. Konopné stavební a izolační materiály, které se již vyrábí například ve Francii, vyhovují těm náročným kritériím pro zdravé a ekologicky šetrné stavebnictví. Konečný výrobek je možno používat jako stavební nebo izolační materiál.

Slouží jako náhražka betonu a vyrábí se zvápněním a slisováním konopných stonků. Je stejně pevný jako beton, ale sedmkrát lehčí a pružnější, odolává přírodním podmínkám a také lépe izoluje. Na rozdíl od betonu díky své pružnosti nepraská a není toxický. Snadno se s ním pracuje a staví a práce s ním jde rychleji než z klasických cihel.

Nehledě na to, že k vypěstování materiálu na výstavbu domu stačí jen 4 měsíce. Z hektarové sklizně technického konopí lze vyrobit až 8 tun plnohodnotného stavebního materiálu, který v moderní architektuře stačí na postavení menšího domku. V Evropě již bylo z tohoto materiálu postaveno několik stovek domů.