Povědomí lidí, že mohou odevzdávat vysloužilá elektrozařízení do sběrných dvorů, odkud se poté dostávají k ekologické recyklaci, je poměrně nízké. A to se má změnit.

Přispět k tomu mají informační akce na podporu zpětného odběru, které tento týden organizuje na území kraje společnost Elektrowin ve spolupráci s městy Teplice, Bílina a Most. Záštitu převzal severočeský poslanec Vlastimil Aubrecht. V pondělí se akce konala v Teplicích. Dnes pokračovala v Bílině. A zítra ještě v Mostě se uskuteční sběr elektrozařízení spojený s nejrůznějšími akcemi pro děti i dospělé.

„Zapojení do kolektivního systému přináší výhody obcím,“ připomíná Tereza Ulverová, provozní ředitelka společnosti Elektrowin. „Pokud obce uzavřou s kolektivním systémem smlouvu, mohou nejen ušetřit obecní prostředky, ale ještě získat finanční příspěvek,“ podotýká. Město, kde se vybere největší množství vysloužilých spotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele, získá od organizace 20 000 korun.

Elektrowin je nezisková organizace, která provozuje kolektivní systém elektrozařízení. Nyní má uzavřenu smlouvu se 450 sběrnými dvory ve 380 městech, 1244 provozovnami posledních prodejců a mobilní svozy zajišťuje ve více než 2600 obcích.