7 150 lidí si může najít práci – tolik volných míst v kraji v současné době je. Pro srovnání – loni v srpnu jich úřady evidovaly o 2 224 méně. Tolik volných míst jako letos v srpnu v kraji ještě nikdy nebylo, jde o rekordní počet.

Zatímco volných míst přibývá, míra nezaměstnanosti v regionu postupně klesá, a to už několikátý měsíc za sebou. V srpnu se dotkla hranice 11,6 procenta, což je o 0,3 procenta méně než v červenci.

„V září výraznější výkyvy v počtu nezaměstnaných neočekáváme,“ uvedl Jaroslav Lejček z úřadu práce v Ústí nad Labem.

K poslednímu srpnu bylo v regionu bez práce 50 155 takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s předchozím měsícem je to pokles o 1 304 osob. Všech lidí bez práce, tedy i nemocných a žen na mateřské dovolené, bylo 52 712. I tady došlo k poklesu, a to o 1 345 méně.

Doby, kdy se absolventi škol hlásili na úřady práce až v září, už podle něj pominuly. „Děti si už zvykly chodit o prázdninách,“ dodal Lejček s tím, že zatím se na úřadech neobjevili ani lidé pracující v sezonních odvětvích.

V Ústeckém kraji je i přes příznivé výsledky nejvyšší nezaměstnanost v zemi. V Česku se totiž její míra pohybuje na hranici 6,4 procenta.

Vůbec nejvyšší míra nezaměstnanosti je na Mostecku, kde dosahuje 17 procent. Teplice pak v republikové statistice zaujímají třetí pozici. Hned za nimi následuje Ústí nad Labem a Děčín. I proto v kraji začínají stále častěji „lovit“ i firmy zvenčí. Nábor tu připravuje kolínská automobilka. Právě velcí investoři a velké podniky mohou lidem v kraji pomoci práci najít.

Masivní investice, především v průmyslových zónách, se už začínají projevovat. V průmyslové zóně Triangle u Žatce například zahájil provoz závod na výrobu LCD displejů japonské společnosti IPS Alpha. Ještě letos by tu měla zahájit výrobu televizorů s plochou obrazovkou firma Hitachi. Obě společnosti investují přes pět miliard korun a hodlají zaměstnat dohromady až 4000 lidí. Plní se i menší průmyslové zóny například v Krupce na Teplicku, u Ústí nad Labem či v Rumburku.