Úbytek bude nahrazen novými policisty. „V tomto okamžiku chybí 118 policistů, ale koncem roku budou stavy naplněny,“ uvedla Jarmila Hrubešová ze severočeského policejního ředitelství.

Nechybí i chybí

Letos sice nastoupí zhruba 200 nových policistů, ale skutečně v ulicích je občané uvidí až po dvou letech. Mají před sebou ještě dvouletou policejní školu a teprve potom přijdou na obvodní oddělení.

„Odchází asi šedesát procent policistů, kteří jsou ve službě více než dvacet let, zbytek jsou většinou policisté, kteří sloužili deset nebo patnáct let,“ uvedl František Hamerle, náměstek severočeského policejního ředitele pro uniformovanou policii.

Mladší policisté odcházejí převážně z obvodních oddělení. Po deseti letech mohou odejít a mají nárok na měsíční výsluhu, která jim je přiznána až do okamžiku důchodu. Představuje zhruba 3 až 4 tisíce korun. Odejít mohou ještě tři roky podle starého služebního zákona. Podle nového zákona mohou odejít se stejnou výsluhou po patnácti letech. Proto u mladších policistů se většina lidí odhodlala odejít po 10 a 15 letech služby.

Případy posoudí

Že by odcházeli policisté především kvůli snížení platů, si Hamerle nemyslí. „Mám na stole konkrétní seznam asi 200 policistů z celého kraje, kteří mají v průměru nižší plat než minulý rok.

Pokud policisté pracují dobře a nemají nižší plat proto, že jim klesl výdělek kvůli dlouhodobé nemoci nebo pobytu na škole, najdeme způsob, jak jim dorovnat peníze do konce roku tak, aby neměli méně než před působností nového zákona,“ dodal Hamerle.
Policie trpí

Ředitel děčínské policie František Pelant, který odešel do důchodu, uvedl, že kvůli novému zákonu nedochází k přirozené pozvolné obměně policistů. Policie tím trpí.

„Mluví se o tom, že byl odchody starších policistů odstraněn generační špunt, ve skutečnosti se potichu přemlouvají staří policisté, aby ještě vydrželi. Mají velké zkušenosti, které mladým policistům chybí,“ uvedl Pelant.

Podle Pelanta starší policisté nechtějí zbytečně přijít o dosavadní výsluhové výhody, mladším se nelíbí především kariérní řád. Z obvodních oddělení se policisté hůře dostávají do vyšších pozic. Některým mladým policistům chybí také peníze za přesčasy.