„Vládnoucí koalice se chová tak, že nemáme vůbec žádný prostor cokoli prosadit. Nemá význam tedy předstírat, že můžeme vykonávat práci zastupitele podle představ našich voličů,“ obhajoval v dopise neúčast opozičních zastupitelů lídr Unie pro Roudnici Luboš Matek.

Způsob argumentace opozičních zastupitelů je před každým zasedáním téměř totožný. Podle jejich slov se takto snaží vyjádřit svůj nesouhlas se stávající vládnoucí koalicí, práci zastupitele prý vykonávají.

„Naše volební závazky k veřejnosti budeme nadále plnit, ale za stávající situace výhradně prostřednictvím přímé práce s občany,“ říká Luboš Matek v prohlášení.

Na čtvrtečním veřejném zasedání roudnického zastupitelstva vystoupil také jeden z místních občanů, Jiří Krejza starší, s námitkou, že současné vedení města si nepřeje přítomnost opozičních zastupitelů na zasedání a tak nevyužívá všech svých možností k tomu, aby zajistilo, že se zastupitelé budou scházet v plném počtu.

„Zastupitelstvo, natož městský úřad, není jakkoli oprávněno vynucovat na jednotlivých zastupitelích jejich účast na zasedáních zastupitelstva města. Pokud se tito zastupitelé z jednání omluví v intencích jednacího řádu, jedná se o relevantní postup, kterým není porušen žádný zákon,“ objasnil situaci Vlastimil Sýkora, tiskový mluvčí roudnického městského úřadu.

Situace v roudnickém zastupitelstvu je „vypjatá“ již několik let. Po podzimních komunálních volbách v roce 2006 však nabrala na obrátkách. Na ustavujícím zastupitelstvu, které se konalo v místním kině, bylo pak za bouřlivé atmosféry zvoleno vedení města ve složení: starosta Zdeněk Kubínek(ODS), místostarostka Eva Bulasová (ČSSD) a místostarosta Míroslav Pém (KSČM). Na dalším jednání zastupitelstva oznámili zástupci opozičních stran, že schůzi opouštějí. Od té chvíle jedná roudnické zastupitelstvo ve 12 členném složení.