Přestože měli jedinečnou příležitost zeptat se svých průvodců, zaměstnanců Lovochemie, na cokoliv, co by mohlo v souvislosti s chemickou výrobou vyvolávat případné otázky, většinou jim stačil výklad.

„Přišli jsme se podívat, protože jsme uvnitř areálu ještě nikdy nebyly,“ řekla za skupinku maminek s dětmi Monika Novotná z Lovosic. „To víte, že z dýmů někdy obavy máme, ale už je to tu daleko lepší, než to bývalo dřív,“ uvedla mladá žena.

Den otevřených dveří pořádá Lovochemie jednou za dva roky, tentokrát otevřela své brány potřetí. Zájem veřejnosti o prohlídku areálu byl letos mimořádný.

„Procházíme to tu a spíš si říkáme, co tu kdysi bývalo a které provozy už definitivně zanikly,“ shodli se manželé Šabatovi z Litoměřic. Ludmila Šabatová prožila ve strojních dílnách ještě tehdejší Sechezy dvacet šest let, Josef Šabata pracoval třicet osm let na úseku technického rozvoje.
Na dobu, kdy se v chemičce vyučil, v sobotu vzpomínal i Jiří Zázvorka z Děčína. „Secheza byla mým prvním zaměstnavatelem. Moc se to tu změnilo,“ poznamenal muž při prohlídce areálu.

Část návštěvníků pak tvořili členové rodin současných zaměstnanců Lovochemie. „Pracuje tu syn. Chtěli jsme se podívat do provozu, kde dělá,“ svěřila se například Eva Hladíková ze Sulejovic. Pracoviště svého otce chtěl vidět i Pavel Kříž z Lovosic.

„Chceme ukázat veřejnosti, že současná Lovochemie dávno není ta bývalá Secheza. Přestože jsme chemickou společností, chceme být firmou šetrnou k životnímu prostředí,“ řekla v sobotu mluvčí Lovochemie Irena Vodičková.

Lidé si tu mohli zblízka prohlédnout zmodernizovanou čistírnu odpadních vod a její vloni zrekonstruovanou část Glanzstoff Bohemia, kde došlo istalováním nových sedimentačních nádrží ke snížení obsahu zinku na odtoku vody z čistírny do Labe. V současnosti je zde opravována první sedimentační nádrž, která byla na jaře letošního roku poškozena velkou vodou.

Lovochemie se také pochlubila ekologickými investicemi, tedy dostavbou dvou nových elektrostatických odlučovačů popílku nebo letos dokončenou opravou kouřovodu na energetice.

„Nabízíme lidem možnost, aby nás lépe poznali, a těší nás, že jich přišlo tolik,“ dodala Irena Vodičková.