„Nedávno jsem se pomlátil na kole. Pravý loket jsem dřel po zemi z kopce dolů. V nemocnici jsem s tím nebyl. Už je to dobrý,“ přiznal třináctiletý Honza Horák z Litoměřic. „Cyklistickou přilbu nosím – pro jistotu,“ dodal.

„Můj brácha se o prázdninách polámal na snowboardu. Nohu mu pak dávali v nemocnici do sádry,“ podotkla zase Anna Štemberová z Lovosic.
Lépe dopadla třeba Katy Drešerová z Litoměřic. „Když jsem byla na pouti, narazila jsem si nos o volant na autodromu. Tekla krev, takže mě ošetřovali,“ zavzpomínala včera na ne příliš šťastný prázdninový zážitek školačka.

Za období od 1. července do 31. srpna letošního roku bylo pro úraz ošetřeno na chirurgické ambulanci Městské nemocnice v Litoměřicích 188 dětí do 14 let, za stejné období v roce 2006 to bylo 178 dětí.

„Číselný nárůst je patrný, ale statistické hodnocení s komentářem je možné provést pouze při znalosti demografického vývoje ve spádovém regionu,“ uvedl včera Jiří Štverák, náměstek ředitele litoměřické nemocnice.

Zde se jednalo převážně o zlomeniny a pohmoždění horních končetin, tedy předloktí a prstů na ruce, dále pak o pohmoždění hlavy. Převažujícími úrazy byly pády. „Závažnější úrazy jako zlomeniny jsme řešili ve spolupráci s Klinikou dětské chirurgie a traumatologie v krčské nemocnici v Praze nebo s ústeckou Masarykovou nemocnicí,“ poznamenal Jiří Štverák.

Na chirurgickém oddělení Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem vzestup úrazů dětí nezaznamenali. „V porovnání s loňským rokem jich bylo asi o 1,7% méně. Těžké úrazy nevybočily z průměru. Měli jsme tu těžký úraz pádu z koně, třikrát jsme ošetřovali pád z kola,“ sdělil Josef Krajník, primář chirurgického oddělení roudnické nemocnice. „Tyto úrazy nevyžadovaly dlouhodobou hospitalizaci na našem dětském oddělení. Doba léčení v nemocnici nepřekročila deset dní,“ uvedl primář Josef Krajník.

Podle policistů proběhly letošní prázdniny z hlediska úrazovosti dětí na jedničku. Se začátkem školního roku sází na prevenci, proto hned v prvním školním týdnu připravili pro děti základních škol dva dopravně výchovné projekty, v nichž děti osvěží vědomosti, jak se mají chovat v silničním provozu.

„Dnes si policistka z preventivně informační skupiny společně s dopravními policisty v rámci projektu „ZEBRA“ prověří školáky Základní školy U Stadionu v Litoměřicích, zdali správně a bezpečně přecházejí ulici. Řeč bude o takzvané absolutní přednosti chodců na přechodech a o tom, že se na toto nepsané pravidlo spoléhat nemohou,“ říká litoměřická policejní mluvčí Alena Romová. V rámci této akce dostanou dotazovaní školáci drobné propagační předměty.

„Zebra“ poté dorazí do Sovovy ulice, kde bude akce pokračovat zhruba od 10 do 11.30 hodin. Partnery tohoto projektu jsou Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR a Česká rada dětí a mládeže.

„Další preventivně výchovná akce se uskuteční už ve čtvrtek na Dětském dopravním hřišti v Jiráskových sadech v Litoměřicích. Všechny prvňáčky litoměřických základních škol zde budou policejní preventistky převádět přes přechody a připomenou jim, jak mají správně přecházet ulici,“ informuje mluvčí.

Tato akce pak bude probíhat stejně jako vloni od 8.15 do 11 hodin a kromě Policie ČR se jí zúčastní i městští strážníci, zástupci Domu dětí a mládeže Rozmarýn a projektu Zdravé město Litoměřice.