„Na sraz přijeli zástupci z pěti obcí, které nesou v názvu žab. Šesté, jihočeské Žabovřesky se, bohužel, omluvily, jelikož u nich probíhala jiná kulturní akce,“ informovala o setkání starostka Žabovřesk nad Ohří Jitka Krausová. Mezi zúčasněnými byly středočeské Žabonosy, Žabokliky u Žatce, kde se konalo také první setkání. Mezinárodním se pak setkání stalo díky příjezdu zástupců dvou slovenských obcí, a sice Žabokrek nad Nitrou a Žabokrek u Martina.

„V Žabovřeskách nad Ohří nejsem poprvé, nějaký čas jsem v tomto regionu pobýval před čtyřiceti lety. Proto jsem se na toto setkání obzvláště těšil. Mohu srovnávat, jak se tento kraj změnil. Přípravu srazu musím ocenit, moc se tu nejen mně, ale celé naší výpravě líbí,“ svěřil se Deníku Jozef Feja, starosta více než pět set padesát kilometrů vzdálených Žabokrek u Martina.

Na účastníky setkání čekala řada záludných soutěží a poutavý program. Den zahájili ranní jízdou historickým vlakem do Straškova – Vodochod a zpět. Kulturní program pak ve 13.30 zahájily libochovické mažoretky. Odpoledne zpestřilo fotbalové utkání mezi místním dívčím výkvětem a výběrem „žab“.

„Aby tuto část odpoledne naše dívky přežily ve zdraví, tak hrály klasicky v kopačkách, avšak proti nim stojící muži byly pouze v ponožkách,“ upozornila Jitka Krausová.

Oslavy se v pozdních odpoledních hodinách přesunuly na náves, kde za přítomnosti moderátorů Radka Komoráže a Jany Adámkové proběhly soutěže. „Naše obec má zcela stejný počet obyvatel, tak srovnáváme místní a naši úroveň. Moc se nám tu líbí,“ uvedl Miroslav Pachl, starosta Žabonos.

Mezi záludnými soutěžemi nechyběl například hod holinkou na cíl, nebo štafetový zá vod v pití piva na čas. „Místním se i přes nulovou přípravu podařilo vyhrát,“ dodala starostka Jitka Krausová.