„Urve mi to srdce, připravili mě minimálně o pět let života. Dokonce jsem musel brát i antidepresiva,“ popsal situaci postižený vinař ze Znojemska Jaroslav Dolský.

Při kontrole vinice před několika dny zůstal stát jako opařený. Listy révy byly zkroucené, jako by prošly ohněm. Když cvrnkl prstem do hroznů, kuličky vína se sesypaly na zem. Předešlý den ošetřoval vinohrad běžným postřikem proti obaleči.

V tu chvíli však dvaašedesátiletý vinař netušil, že v zakoupené lahvičce s insekticidem Sumithion se ve skutečnosti nachází herbicid Bofix.

„Za touto událostí stojí selhání lidského faktoru. Došlo k záměně soudků s těmito chemikáliemi. Ihned po zjištění jsme telefonicky, mailem, poštou a dále inzeráty v časopise Zahrádkář o události informovali,“ vysvětluje Petr Pilát, ředitel společnosti Lovela Terezín.

Škoda, kterou látka vinaři způsobila, je odhadována na několik set tisíc korun. Společnost nyní vyřizuje reklamaci také několika dalších vinařů. „Všichni postižení budou odškodněni z naší pojistky,“ uvedl Pilát.

Skutečný rozsah poškození zřejmě pěstitelé zjistí až na jaře. Protože dávkovali Bofix v koncentraci, v jaké měl být dávkován Sumithion, a použili 10krát menší množství, je možné, že řada rostlin přežila. „Žádný z našich přímých odběratelů a žádný z registrovaných poškozených zákazníků není z Litoměřicka,“ potvrdil Pilát.