Od 1. července 2005 platí v centru Litoměřic nový systém parkování. Je to už poměrně dlouhá doba na to, aby šlo vyhodnotit chování řidičů, kteří tady svá vozidla odstavují. Snížil se za těch 26 měsíců počet hříšníků, kteří placení parkovného ignorují nebo stávají tam, kde to je zapovězeno?
Pro řidiče to byl zpočátku šok, s novou situací se vyrovnávali tak půl roku. Teď, dá se říci, je počet přestupků stabilní. Denně strážníci udělí v průměru dvacet blokových pokut za nezaplacení parkovného, nebo stání na místě bez parkovací karty. Většina pokutovaných přestupek uzná s tím, že prostě riskovali a nevyšlo to.
Problémy přinesly změny v zákonu o provozu na pozemních komunikacích od 22. srpna. Dříve na vyhrazeném parkovišti nemohl ten, který k tomu neměl oprávnění, stát s vozidlem vůbec. Teď se povolují tři minuty, během nichž se nedá stihnout ani koupit si housky. Na třech minutách nebazírujeme, ale činí to problémy. Za parkování na vyhrazeném místě pro invalidy se už neodebírá řidičský průkaz na 6 měsíců, ale postihuje se pokutou, kterou řeší správní orgán, může dosáhnout až 10 tisíc korun. Nejsme teroristi – když někdo přetáhme parkovné, řešíme to domluvou. Stejně tak postupujeme, pokud někdo zastaví na vyhrazeném stání a neomezuje toho, komu místo patří.