VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti holandské farmě bojují územním plánem

SOLANY - Solanský boj proti záměru holandského investora, společnosti RUTE Estate, zbudovat za obcí farmu prasat pro několik tisíc kusů zvířat, postoupil do své další fáze. Tentokrát se totiž místní snaží zabránit v uskutečnění projektu prostřednictvím územního plánu.

31.8.2007
SDÍLEJ:

Projednávaná varianta územního plánu Solan. Zemědělský areál holandské společnosti, kde by farma měla být zbudována, je šedá plocha zcela vpravo, nachází se nedaleko kaple. Foto: Grafika: www.lovosice.net

V jeho konečné verzi je totiž plocha, kde hodlá holandský investor zbudovat svou farmu, určena pro výrobu a sklady. Přípustné jsou zde i zemědělské stavby, ovšem bez chovu hospodářských zvířat. Pokud by tento návrh územního plánu prošel místním zastupitelstvem, nemohl by tedy investor uskutečnit svůj původní podnikatelský záměr.

„S touto verzí pochopitelně nemůžeme souhlasit. Podali jsme tedy připomínku k návrhu a věříme, že bude kladně vyřízena,“ vysvětlil postoj k návrhu územního plánu Jakub Nepimach, zástupce holandské společnosti RUTE Estate. „Pokud by návrh prošel v tomto znění, patrně bychom pro jeho změnu zvažovali soudní cestu, jelikož nám tato varianta brání v podnikání. Areál, kde hodláme farmu zbudovat, byl totiž pro živočišnou výrobu zkolaudován již v roce 1986,“ doplnil Jakub Nepimach.

Farma se nelíbí ani architektovi

Plán přebudovat zchátralý zemědělský areál na pokraji obce, jenž původně sloužil jako odchovna dojnic, se nelíbí ani architektovi Stanislavu Zemanovi, jenž je autorem územního plánu pro obce Děčany, Solany, Semeč a Lukohořany. „Solany se budou muset vypořádat s tím, zda tu umožní fungování velkého zemědělského podniku. Já osobně s tím nesouhlasím,“ sdělil na úterním veřejném projednávání územního plánu jeho zhotovitel Stanislav Zeman.

Zápach by unikat nemusel

V jednání dále upozornil na to, že pokud by byla farma obehnána hustou řadou zeleně, tak by pro své okolí nemusela představovat nebezpečí unikání zápachu, jelikož v této lokalitě je díky téměř neustálému západnímu větru zajištěn přirozený odliv zápachu, který při živočišné výrobě vzniká.

„Pro náš záměr jsme přirozený převládající západní vítr zmiňovali již v původním návrhu dokumentace, jež zpracovávala vliv na životní prostředí. S osázením zeleně v okolí farmy pochopitelně počítáme ihned, jak to bude možné. Předpokládáme, že výsadba proběhne v podzimních měsících, nyní by to kvůli nedostatku vláhy v půdě nemělo smysl,“ ujistil zástupce holandského investora.

14 tisíc prasat v bývalém kravíně

Ve vysloužilém kravíně a jeho okolí by podle plánů investora měl vyrůst jeden z nejmodernějších provozů v Evropě. „Na farmě by mělo být umístěno 12 tisíc selat o průměrné hmotnosti 15 kilogramů a 1900 prasat ve výkrmu. Pochopitelně nabídneme několik pracovních míst,“ přiblížil Jakub Nepimach.

Společnost plánuje v areálu vybudovat kogenerační jednotku ke zpracování bioplynu na elektrickou energii. Problémy v uskutečnění podnikatelského záměru začaly pro holandského investora již letos na jaře, kdy 165 ze 187 místních obyvatel podepsalo petici proti výstavbě. Obávali se ekologické zátěže a zvýšení dopravy.

„Myslím si, že podobné zařízení tu prostě nepotřebujeme a na rovinu říkám, že se budeme snažit plány investora zmařit,“ uvedla pro Deník v dubnu tohoto roku členka petičního výboru Kateřina Horáčková.

31.8.2007
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Lovosice selhaly v obraně a po čtyřech zápasech prohrály

Úspěšná lovosická série se po čtyřech zápasech zasekla v Brně, Lovci na palubovce předposledního celku tabulky prohráli 29:32.

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představuje sportovní týmy z regionu

Litoměřicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Litoměřického deníku! 18. prosince v něm najdete fotbalisty SK Bezděkov (muži a přípravka r. 2008).

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT