Jeho pracovníci vloni nakontaktovali 145 nových uživatelů omamných psychotropních látek. Odhadují, že letos jich bude ještě více.

„Celkem využilo našich služeb asi 300 klientů. Za celý loňský rok proběhlo v kontaktní místnosti 2 311 kontaktů,“ říká Jaroslav Papež, vedoucí Kontaktního protidrogového centra v Litoměřicích.

„Dostanou tu zdarma set, který obsahuje informační leták, prezervativ, tampony, filtr, sterilizovanou vodu, desinfekci, kyselinu a injekční stříkačku. Kromě prezervativu a kyseliny set v celkové částce 7,50 korun,“ vysvětluje Jaroslav Papež.

„Je to především prevence. Jen náklady na první léčení jednoho případu onemocnění žloutenkou typu C představují zhruba 400 tisíc korun, což je částka, která nám pokryje náklady na většinu materiálu, který tu používáme,“ říká Papež. „Jeden klient nás pak stojí zhruba tři tisíce korun ročně,“ upřesňuje.

Z toho drogy na Litoměřicku vloni zneužívaly 2/3 mužů a 1/3 žen. Třetinu z celkového počtu tvoří osmdesáté ročníky. Pěti klientům ale bylo mezi 12 a 14 roky.

Nejvíce klientů je v Litoměřicích

„Nejvíc klientů máme v Litoměřicích. Je to hlavně proto, že je tu kontaktní centrum, takže si k nám nacházejí cestu sami,“ říká Jaroslav Papež. „Kdybychom to ale propočítali na procenta, alarmující by byla oblast Štětska,“ dodává.

Podle pracovníků centra je to ale proto, že tam jsou lidé otevřenější. „V rámci terénního programu nás cílevědomě vyhledávají. Velká část komunity je už na nás nakontaktovaná,“ vysvětluje.

V Roudnici a Lovosicích je situace opačná. „Lidé zneužívající omamné látky jsou zde uzavření, takže jejich vyhledávání našimi terénními pracovníky je složitější,“ popisuje situaci Papež.

„Horší situace je především ve Štětí a Roudnici,“ uvedla Pavla Kofrová z tiskového oddělení policejního ředitelství v Litoměřicích. „Policie proto připravuje preventivní přednášky pro školy i veřejnost,“ uvedla.

Na Libochovicku zneužívají narkomani pervitin a více je tu zastoupen i heroin, nelegálně je tu zastoupen i Subutex, používaný při substituční léčbě opiátových závislostí, na ostatních místech Litoměřicka převažuje užívání pervitinu.

Stát platí téměř milion korun

K–centrum v Litoměřicích poskytuje narkomanům služby už jedenáctým rokem. Jeho práce vychází ze snahy o co největší omezení rizik spojených s užíváním drog. Pořádá přednášky, zvláště na školách, ve vazební věznici i pro lidi pracující s osobami ohroženými drogami.

Na financování jeho provozu se největšími částkami vloni podílel stát, a to zhruba 900 tisíci korun, Krajský úřad ÚK s přibližně 200 tisíci korun, město Litoměřice se 150 tisíci korun a 65 tisíc korun poskytl Úřad práce v Litoměřicích.

Částky v řádech desetitisíců zaplatila i města Roudnice nad Labem, Lovosice a Štětí. Malá města na Litoměřicku pak přispěla spíše symbolickou částkou. Město Mšené–lázně například přispělo částkou jeden tisíc korun.