„Zjišťujeme rozsah napadení. Již nyní je ale jasné, že bude značný. Největší škody napáchala divoká prasata a srnčí zvěř,“ uvedl pro Deník jednatel žernoseckého vinařství František Kupsa. Žernosecké vinařství však není na Litoměřicku jediným podnikem, který „navštívila“ lesní zvěř.

„Prasata bohužel nezůstala pouze u rozrývání ornice, ale šla také po rostlinách a hroznech. V našem regionu v okolí Radobýlu mají příhodné podmínky pro život a není pro ně problém ujít i několik kilometrů za noc,“ vysvětluje Antonín Hrabkovský mladší, který má na starost vinice Agrofruktu Kamýk.

Množství i kvalita bude patrně vyšší

Množství sklizených hroznů bude v letošním roce na Litoměřicku vyšší, shodují se na tom vinaři, které Deník oslovil. Kvalita by podle nich měla zůstat na loňské úrovni – která byla vysoká, nebo by měla být ještě lepší.

„Letošní ročník by mohl být zvláště vydařený. Zatím to vypadá, že sklizené množství hroznů bude na našich vinicích oproti loňsku vyšší. Co se týká kvality, tak ročník 2007 rozhodně nebude špatný, naopak, domnívám se, že by mohl dostihnout 2006 a některé odrůdy by mohly být ještě lepší,“ hodnotí agronom roudnického lobkowiczkého zámeckého vinařství Jan Marek.

Kvalitní úrodu na Litoměřicku a Roudnicku způsobil především časný nástup jara a velmi teplý červen. „Tehdy réva rostla nevídaným tempem,“ doplnil Antonín Hrabkovský.

„I na našich vinicích očekáváme vysokou kvalitu. Několik posledních ročníků se dokonce potýkáme s problémem, že vyrábíme vína až příliš kvalitní, přívlastková, stává se tedy, že například jakostní Tramín jsme prodávali se stupněm cukernatosti, jenž odpovídal přívlastku výběr z hroznů nebo výběr z bobulí,“ vysvětluje kamýcký vinař.

„Naprůměrně kvalitní jsme měli několik posledních ročníků. Letos bude k našim vlajkovým lodím patřit nejspíše Ryzlink a Sylván. Se sklizní bychom chtěli začít 17. nebo 24. září,“ dodal Jan Marek.

„Začínáme odrůdou Irsay Oliver, po ní bude následovat Müller Thurgau. Buhužel, několik posledních let se potýkáme s problémem, kdy nemůžeme sehnat brigádníky na sklizeň, jsem zvědavý, jak to dopadne v letošním roce,“ uzavřel Antonín Hrabkovský mladší.