„Při posledních silných větrech spadly kabely z prvního sloupu, pak ze druhého, takže visí jen metr nad střechou. Jestli spadnou i ze třetího sloupu, vlítne mi to na barák,“ stýská si Josef Rozhon. „Volal jsem snad už na všechny instituce, ale každý se od toho distancuje,“ tvrdí důchodce.

Pět betonových sloupů stojí u jeho domu zhruba dvacet let. Při výstavbě obchvatu Třebenic postavili stavbaři za jeho domem depo s buňkami, kde měli zázemí. Vystavěli sloupy a přivedli sem elektřinu. Poté, co byl obchvat zprovozněn, odjeli a nikdo už elektrické vedení nedemontoval.
„Při budování obchvatu došlo ke zřízení staveništní přípojky se souhlasem tehdejší SČE, která ji následně připojila k distribuční síti,“ říká Soňa Hendrychová, tisková mluvčí ČEZ pro severní Čechy.

„Zřizovatelem staveništní přípojky ale byla a je firma, která budovala stavební obchvat a jako taková má povinnost tuto přípojku odstranit,“ uvedla Soňa Hendrychová.

„Pídil jsem se po tom, ale nikdo se k tomu nehlásí,“ svěřil se Josef Rozhon. Problémem se začali zabývat zastupitelé z Jenčic, zatím bez výsledku. Jak řekl starosta obce Josef Jalovecký, řešení se snaží najít už měsíc.

S pomocí o dohledání státního podniku, který kdysi stavbu prováděl, se Deník obrátil na stavební odbor Městského úřadu v Lovosicích a na radu jeho stavebního technika Jana Rösslera pak na Ředitelství silnic a dálnic ČR, správu Chomutov.

"Ano, je to náš problém,“ řekl Deníku Václav Filip, náměstek pověřený řízením úseku výstavby. „Pokud dostaneme stížnost, budeme ji řešit. Ředitelství silnic a dálnic odstranění sloupů zajistí,“ slíbil Václav Filip.