„Ke zvýšení nezaměstnanosti dochází v červenci každý rok. Důvodem je především příchod absolventů škol na úřady práce, menší zájem zaměstnavatelů o přijímání nových pracovníků v době dovolených a také obvyklá letní nezaměstnanost žen, které chtějí být přes prázdniny s dětmi doma,“ vysvětlila Lenka Špittová, mluvčí Úřadu práce v Litoměřicích.

„Nadále mají zaměstnavatelé zájem o nové pracovníky v rámci sezonních prací v zemědělství, lesnictví a stavebnictví. Naplno běží také veřejně prospěšné práce, které finančně náš úřad podporuje,“ dodala Lenka Špittová.
V rámci aktivní politiky zaměstnanosti, například ve veřejně prospěšných pracích, pracuje o 20 lidí více než v měsíci červnu. Úřad práce pomohl také s rekvalifikací 26 nezaměstnaných. V rámci Evropských sociálních fondů se vzdělávalo v červenci 304 zájemců oproti 275 v předchozím měsíci červnu.

Zvyšuje se zájem o kurzy

Největší zájem je o výukový kurz Pečovatel/ka, ošetřovatel /ka, který je určen především pro ženy (muže) s malými dětmi po ukončení mateřské nebo rodičovské dovolené, starší osoby 45 let, eventuálně pro další nezaměstnané se zájmem pracovat v oblasti sociálních služeb.
Účastníci kurzu si rozšířují obzory v předmětech – Výuka předmětu Pečovatelka/ pečovatel, Základy výpočetní techniky, Psychologie osobnosti pečovatele, Psychologie osobnosti postiženého jedince, Základy speciální pedagogiky, Ochrana životního prostředí a Podnikatelské minimum. Součástí kurzu je i odborná praxe. Jeho délka jsou 3 měsíce a odborná praxe, kterou po něm účastníci absolvují, trvá dva měsíce. Perspektiva účastníků je celkem slibná, s potřebnými a žádanými znalostmi mají poté větší šanci na trhu práce.

Na Úštěcku a Štětsku se práce hledá těžko

Míra nezaměstnanosti v mikroregionech se příliš nemění. Rekordmany v nejvyšší míře nezaměstnanosti jsou stále Úštěcko a Štětsko, které jsou tento měsíc se stejnou mírou nezaměstnanosti 12% opět v čele. Celkový stav nabídky práce v mikroregionu Štětska je stabilně nízký.

Společnosti, které se orientují na výrobu a zpracování papíru (MONDI, Norske Skog, Neograph), již nesnižují počty svých zaměstnanců, ale nová pracovní místa nevytvářejí. Strojírenské firmy Unistroj, 2JCP, SOZOL, Renovace Musílek vytvářejí jen několik volných pracovních míst, která bývají okamžitě obsazena.

Spolupracují se zaměstnavateli na Mělnicku

„Snažíme se navazovat spolupráci se zaměstnavateli v sousedním mělnickém okrese. Například u firem Danzer Křivenice, Nemocnice Mělník, Tesco, Kaufland ČR a nabízet volná pracovní místa tam, kde je lepší dopravní obslužnost (případně dopravu zajistí zaměstnavatel) a větší možnost uplatnění na trhu práce,“ prozradila Lenka Špitová.

Problém tohoto regionu je v nedostatečném využití potenciálu venkova. Chybí tu dopravní obslužnost, nabídka práce tu je téměř nulová. V zemědělství na Štětsku téměř nikdo nepracuje a práce se zde hledá obtížně. Nezaměstnanost v obcích regionu Štětsko je vysoká a téměř neměnná.