LITOMĚŘICE - Na jedné z největších fotovoltaických elektráren v České republice, která roste v Habřině na Úštěcku již finišují se závěrečnými pracemi. Provoz spustí každým dnem.

„Ladíme již jen poslední detaily. Když bůh dá, tak spustíme elektrárnu příští týden. Ale náš projekt je originálem, ve kterém se občas objevují věci, které musíme narychlo vyřešit. Takže dnes ještě termín spuštění neznáme. Každopádně v srpnu již elektrárna poběží,“ uvedl Zdeněk Doležal, jednatel a otec myšlenky vybudování elektrárny využívající solární energii na Úštěcku.
Originalita Habřinského projektu spočívá v zapojení celkem šedesáti měničů. V největší fotovoltaické elektrárně ve střední Evropě, v Bušanovicích na jihu Čech, používají měniče pouze dva. Důvodem zapojení takového množství měničů, oproti dvěma centrálním v Bušanovicích, je snaha o snížení ztrát při výrobě energie.

Habřinská elektrárna má podle projektového výpočtu vyrobit 500 000 kWh za rok, což odpovídá měrné spotřebě takřka tří set osob. S tímto výkonem se má zařadit hned za Bušanovickou elektrárnu a být tak druhou největší v ČR.
Kolaudace stavby již proběhla, a to bez větších připomínek. „Chyběla nám jen revizní zpráva o hromosvodu. Tu dodáme nejpozději v pondělí. Hned poté obdržíme kolaudační rozhodnutí do ruky. Příští týden se s ním chystáme do Jihlavy na Český regulační ústav, který nám vydá k provozování elektrárny licenci a hned na to nám ČEZ elektrárnu napojí ve zkušebním provozu,“ dodal Zdeněk Doležal.

Za důvodem stavby elektrárny využívající solární energii stojí snaha Zdeňka Doležala vyrábět energii z obnovitelných zdrojů. Původně chtěl na Litoměřicku k výrobě energie využívat vodní zdroje. “Vhodné se mi však nepodařilo nalézt. S mou ideou využít obnovitelné zdroje mi velmi pomohl vedoucí odboru životního prostředí z Litoměřické radnice Pavel Gryndler, který je také velkým příznivcem této šetrné možnosti jak získávat energii. K využití solární energie mne trochu navedl on,“ prozradil Zdeněk Doležal.

V blízkosti elektrárny vyroste také ovčín. „Ovce budou mezi solárními panely a poblíž elektrárny spásat trávu a určitě nebudou smrdět jako benzínová sekačka,“ s pobavením dodal Milan Pospíšil z Litoměřic, který ovčín v brzké době u fotovoltaické elektrárny vybuduje.
Celá výstavba trvala přibližně šest měsíců předcházelo jí však jeden a půl leté kolečko po úřadech. Při němž bylo nutné předem zařídit veškerá povolení ke stavbě.

„Všechny úřady byly vůči dodavateli i investorovi vstřícné. Je však nutné předem je na takovouto pro ně kolikrát novinku připravit, mít ve svém záměru jasno a jít si za svým cílem,“ dodal Zdeněk Doležal.
„Elektrárna, která nesmrdí a využívá čistou energii – solární – nám zde nevadí. Jsme na ni spíše pyšni,“ shodli se místní obyvatelé z Habřiny.