LITOMĚŘICE - Třicet korun za časopis a člověk tak vykoná dobrý skutek. Částkou přispívá na handicapované děti.
Tím argumentuje žena, která dlouhodobě nabízí lidem v Litoměřicích magazín doplněný o křížovky.
„Sestra z ústecké interny“, jak se lidem představuje, ale v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem v současnosti nepracuje.
„Paní mě na náměstí oslovila asi čtyřikrát. Musím říct, že mě to obtěžuje,“ říká Daniela Švábová z Bohušovic nad Ohří, která zde prodává v jednom z obchodů. „Mně osobně se podobný prodej nelíbí. Dávám věci na charitu přímo,“ dodává Daniela Švábová, kterou Deník náhodně oslovil na Mírovém náměstí v Litoměřicích. „Já bych si ho na ulici koupila. Musela bych ale vědět, že peníze určitě dostanou postižení lidé,“ říká Ivana Řeháková z Křešic. „Člověk, od kterého bych si časopis koupila, by se musel prokázat nějakým oprávněním,“ dodává Ivana Řeháková.

„Nestojím o publicitu,“ říká kamelotka Marcela Maršálková, když na požádání předkládá svůj průkaz. „Pomáhám postiženým dětem, které dostávají peníze z prodeje tohoto magazínu. Dělám to proto, že je to dobrá věc,“ vysvětluje žena. Proč ale uvádí, že je z „ústecké interny“, neodpoví.
„Zaměstnankyně tohoto jména v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem nepracuje,“ potvrdil mluvčí nemocnice Karel Krois.
Deník proto oslovil vydavatelku časopisu.

„Projekt vydávání Magazínu Úžasná je stále ještě v přípravách. Vydáváme jej zhruba půl roku s celorepublikovým nákladem deset tisíc kusů. Jeho prodej je zatím stále nižší, než bychom si představovali,“ říká Zuzana Horynová, zástupce vydavatele se sídlem v Ústí nad Labem.
Celý projekt se má podle jejích slov rozjet v září.
„Chceme v něm dávat zdarma prostor neziskovým organizacím, které se starají o hanicapované děti. Naším plánem je spolupracovat s nemocnicemi a nestátními zdravotnickými zařízeními a poskytovat jim peníze z této charity,“ představuje plány vydavatelství Zuzana Horynová.
„Na celý kraj má vydavatelství čtyři až pět kamelotů,“ poskytuje informaci. "Prodej magazínu je kontrolován, máme o něm přesné záznamy,“ říká žena. „Peněz zatím není mnoho. Ze třiceti korun za jeden prodaný magazín dostávají handicapovaní pět korun,“ upřesňuje. Ze zbylé částky jsou placeni kameloti a všichni, kdo se na výrobě podílejí.

Podle šestnácti lidí, které Deník včera oslovil, jde na handicapované minimum. „Je to moc velký rozdíl. Časopis bych si koupil, ale pokud by handicapovaní dostali alespoň 50% z částky,“ uvedl Jan Žídek z Litoměřic.