LITOMĚŘICKO - Získat výuční list. Nechodit do školy, jen skládat zkoušky. Novou šanci dospělým nabízí projekt, který umožňuje rychlé doplnění kvalifikace.
Včera začal platit nový zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Lidé, kteří pracují mimo svůj vystudovaný obor, mohou si doplnit dílčí kvalifikaci nebo i získat výuční list ve zvoleném oboru.

„Jsem vyučený traktorista – mechanizátor. V zemědělství jsem pracoval šestnáct let,“ říká Antonín Lipš z Libochovic. „Nutili nás dělat práci po pracovní době, na níž jsme nechtěli přistoupit. Naštvali jsme se, a tak šest chlapů dalo výpověď,“ říká muž. „Dvanáct let už dělám skladníka v zahraniční firmě v Roudnici nad Labem a jsem spokojen. Ke své práci potřebuji jen oprávnění na vysokozdvižný vozík,“ svěřuje se Antonín Lipš.
Do vzdělávacího projektu UNIV, tedy uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení, který připravilo Ministerstvo školství a který nabízí lidem vzdělání, se na Litoměřicku zapojily dvě školy.

Jsou to SOŠ a VOŠ obalové techniky ve Štětí a Gymnázium, SOŠ a SOU Litoměřice.
„Otevíráme možnosti lidem, kteří už nemohou chodit do školy a chtějí si doplnit vzdělání. SOŠ a VOŠ obalové techniky ve Štětí připravuje na podzim, případně zimu, obor Výroba celulózy a papíru a Obor obalový technik,“ říká ředitel školy Jan Langthaler.
„Jsme specifická škola s celostátní působností, v regionu mohou mít zájem o naše vzdělávání především lidé zaměstnaní ve zdejších papírnách. Odhaduji proto, že zájem o doplnění kvalifikace či získání výučního listu nebude masivní,“ dodává.
Litoměřické gymmnázium připravuje v rámci UNIV vzdělávací program Kožní a vlasová terapie a relaxace a Truhlářská výroba pro interiér a exteriér.

Školy budou ověřovat znalosti a dovednosti, které lidé získali například v různých kurzech a zájmovou činností, samostudiem či při práci.
„Nebudou chodit klasicky do školy, ale budou pouze skládat zkoušky,“ vysvětluje Jan Langthaler.
Akreditovaná hodnotící komise pak uchazeče přezkouší, během praktické zkoušky zjistí i jeho teoretické znalosti. Ten pak může obdržet certifikát o získání dílčí nebo úplné kvalifikace.

Nedávno zahájený projekt vytváří v šesti krajích sítě středních a vyšších odborných škol. „Tyto systémy, které ověřují a uznávají kompetence dospělých lidí získané v různém kontextu a v různých časových obdobích jejich života, existují v řadě zemí Evropské unie,“ říká Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu. „Jsou tvořeny pro potřeby dalšího vzdělávání, podporují jeho rozšíření a zvyšují jeho dostupnost,“ dodává.
Systémový projekt UNIV je hrazen z Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR. Ministerstvo školství jej připravilo spolu s Národním ústavem odborného vzdělávání. V Ústeckém kraji akreditaci získalo jedenáct škol.