LITOMĚŘICE - Malíři a řemeslníci jako každý rok v období prázdnin vystřídali ve školách žáky. Školní budovy si o letních prázdninách odpočinou od žáků či studentů, často v nich však bývá velmi rušno. Opuštěné školní prostory dostávají nový kabát tak, aby mohly být opět připravené na poprázdninový shon. Na některé školy čekají opravy celkové, jiné se spokojí jen s běžnými úpravami.

Vítr vzal střechu
Neplánovanou opravu střechy musí do konce prázdnin zvládnout na 7. ZŠ Havlíčkova. Kde během silné bouřky, která se minulý týden prohnala Litoměřicemi, ulétla takřka půlka střechy nad místní tělocvičnou. „Mimořádná oprava nás přijde na více jak tři sta tisíc korun, většinu však dostaneme zpět od pojišťovny,“ uvedla vedoucí odboru školství Helena Bitrichová.

Největší změny čekají 7. a 8. ZŠ
Největší investiční akce se v letošním roce během prázdin odehrávají na 7.ZŠ Havlíčkova a 8.ZŠ Ladova. Na ZŠ Havlíčkova se kromě nečekané opravy školy žáci i veřejnost budou během několika málo dnů těšit z dvou nových hřišť, na jejichž vybudování byla litoměřickými zastupiteli uvolněna částka 6 milionů korun. Ze zateplení a nové fasády se budou moci těšit žáci prvního stupně na ZŠ Ladova.
„Máme připravený projekt na zateplení a opravu fasád v celém areálu naší nejnovější školy. Je paradoxem, že právě nejnovější škola potřebuje nejvíce oprav. Celková částka na opravy se pohybovala kolem 26 milionů korun. Po zdražení materiálu ji nyní odhaduji na bezmála 30 milionu korun. Žádáme o dotaci na Ministerstvu financí, pokud vše dobře dopadne a dotaci obdržíme, tak by zbylé tři budovy mohly být zatepleny a opraveny již příští rok,“ dodala Helena Bitrichová.
Na další dva miliony a čtyři sta tisíc korun přišla výměna povrchu na školním hřišti ZŠ Ladova, který již byl v dezolátním stavu. Hřiště bylo také nově osvětleno.

Natírají se hlavně okna a dveře
Další drobné opravy probíhají na 6.ZŠ U Stadionu. Zde se vyměňuje osvětlení školní družiny a opravuje se nátěr oken. Celkově se zde během prázdnin proinvestuje čtyři sta tisíc korun. Na 3.ZŠ Boženy Němcové se opravují a nově natírají dveře. Tato akce vyjde na tři sta tisíc korun. „Zvukovou izolaci ve třídách chystají po prázdninách na Základní umělecké škole v Masarykově ulici. Na ni je v litoměřickém rozpočtu vyčleněna částka šedesáti tisíc korun,“ dodala Helena Bitrichová.