HOŠTKA - Kazašští Češi, kteří minulý týden přiletěli do České republiky, budou žít i na Litoměřicku. Z 56 krajanů včera přijelo 13 do Hoštky a šest do Podsedic.

„Všichni pocházejí z Akťubinské oblasti, v Hoštce bude bydlet pět rodin, v nichž mají čtyři děti do patnácti let,“ řekl Deníku Viktor Parkán z odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Všichni by se měli velmi brzy začít učit češtinu, jak potvrdila místostarostka Hoštky Anna Podpěrová. „Ujme se jich učitelka, která je v důchodu, a děti samozřejmě začnou v září chodit do zdejší základní školy,“ uvedla.
Podle 58leté Zinajdy Žerebové, která česky hovoří, chtějí všichni dospělí pracovat. “Jsou přece mladí,“ má jasno.

Všichni doufají, že si zde práci najdou. Mezi přistěhovalými kazašskými Čechy jsou účetní, řidič, kuchařka, či vysokoškolský student.
Podle představitelů Hoštky budou moci nastoupit u některých podnikatelů a s jistotou v masokombinátu v Roudnici nad Labem.
Radost z nového domova, který má od včerejšího dne ve Velešicích u Hoštky, neskrývala jedenadvacetiletá Anna Grigorijeva. Její byt si zde prohlédli i ti, kteří následně pokračovali v cestě do Podsedic, byty zde pro ně byly připraveny už na podzim loňského roku.