ÚSTECKÝ KRAJ - Zvláštní služby si pro cyklisty přichystaly některé restaurace či ubytovací zařízení v regionu. Zatím na osmi místech se mohou podnikatelé pochlubit certifikátem „Cyklisté vítáni.“ A cyklisté ví, že tu najdou nadstandardní služby.

Co od certifikátu očekávat?
Narozdíl od jiných restaurací či hospůdek tam, kde mají certifikaci, čekají na cyklisty nadstandardní služby. Je jich několik – poskytnout lékárničku, základní technickou pomoc pro opravu kola a také kolo bezpečně a bezplatně uschovat.
To ale není vše. Kromě těchto povinných služeb musí zařízení poskytovat ještě možnost usušení oblečení a výstroje, umytí kola, nabízet lehká jídla či zajistit odvoz zavazadel.

Osm zařízení, která certifikaci obdržela, najdou cyklisté na různých místech kraje: například v Ústí nad Labem, v Račicích, Litoměřicích či Terezíně. Není vyloučeno, že další v budoucnu přibudou.
Kola půjčí na zastávce

Cykloturistice se začaly více věnovat i České dráhy, které od dubna do října otevřely několik půjčoven kol přímo na svých zastávkách. V Ústeckém kraji je to v Mostě a v Chomutově.
„Pro zapůjčení kola stačí dva platné osobní průkazy, složení zálohy tisíc korun, uzavření nájemní smlouvy a zaplacení půjčovného,“ popsal podmínky mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Zároveň je možné půjčit si kolo například v Mostě a vrátit ho v železniční stanici v Chomutově. „V okolí stanic vybavených půjčovnami kol lze vypůjčená kola bezplatně přepravovat ve vlacích na vybraných tratích,“ dodal Kubala.
Chystají se cyklostezky
Mají a budou mít ale cyklisté v kraji vůbec kde jezdit? Podle vicehejtmana Radka Vonky sice kraj nevlastní ani kilometr cyklostezek, ale zadal projekt na zpracování čtyř páteřních cyklostezek v kraji. Jsou to: Krušnohorská magistrála, Ploučnice, Labe a Ohře – a to až do úrovně územního rozhodnutí.

„Předpokládá se, že výstavba všech páteřních cyklostezek má přijít na 1,5 miliardy korun,“ uvedl Vonka s tím, že největší objem financí si vyžádá cyklostezka Ohře dlouhá 145 kilometrů. Ta by měla spolknout až 700 milionů korun
Ústecký kraj také založil nadaci „Ústeckým krajem na kole.“ Ta má napomáhat dalšímu rozvoji cykloturistiky v kraji. Kdy budou cyklostezky kompletně hotovy ale zatím není jasné.

Přesto už řada cyklostezek v regionu existuje. Mezi nimi nechybí ani zajímavé rarity – stačí dojet na cyklostezku za Dolní Žleb u Děčína, vedoucí na břehu řeky Labe. Cyklisté či lidé, kteří se na ní projedou na kolečkových bruslích mají pocit, že cyklostezka pod nimi ožívá. Je to díky speciálním kresbám.