ÚSTI NAD LABEM - Kvůli domácímu násilí stanul před trestním senátem ústeckého krajského soudu včera Josef Haspra.
Ve svých šestačtyřiceti letech ve Stránkách v okrese Louny zabil v hádce 7. prosince 2006 svou o rok mladší přítelkyni. Hrozí mu až 15 let vězení.
Obžaloba muže viní, že v osudný den večer svou přítelkyni opakovaně napadl, vyhrožoval jí zabitím a nakonec bodl. Tak nešťastně, že družku zabil. Nůž měl čepel dlouhou 17 cm a jediná rána byla vražedně osudová.

Opakované násilí
Před trestním senátem je maratón výslechů svědků, protože Haspra se měl na zavražděné družce opakovaně dopouštět domácího násilí. Vyvrcholením jeho útoků bylo osudné bodnutí.
Nad obžalovaným se vznáší stín agrese i v době vazby. Slovně napadl advokátku, která proto ukončila jeho zastupování a musel být jmenován nový advokát. Po jeho jmenování již odmítal vypovídat.

Rozpory
Haspra kriminalistům tvrdil, že se jednalo o náhodnou ránu, nechtěl družku zabít. Po ráně, kterou družce zasadil, ji odnesl do kuchyně na gauč a snažil se ji oživovat. Potom zavolal na telefonní číslo 158. Sdělil kriminalistům, že nůž vzal do ruky z legrace, nechtěl ženu zabít.
O den později ale svoji výpověď změnil. Prý odešel do dřevníku vedle domu, za dvacet minut se vrátil a ona ležela v domě s nožem v hrudi. On nůž vyndal z rány a odnesl ji na gauč.
Původní výpověď si prý vymyslel. Předpokládal, že to, že družku našel a nemohl jí pomoci, se obrátí proti němu. Potom si uvědomil, že jeho původní výpověď z něho dělá bezmála vraha a řekl pravdu.
Na potřetí uvedl, že prý se s družkou přetahoval o nůž a nešťastnou náhodou se při přetahování nožem bodla.
Po čtvrté uvedl, že ruku s nožem, který držel, družka strhla k sobě a říkala, že toho má dost, že se zabije, že už nemůže. Tím naznačoval, že žena mohla spáchat sebevraždu.
Jenže změny výpovědí mu na důvěryhodnosti nepřidaly.