ROUDNICE NAD LABEM - Zrekonstruovanou Kratochvílovu rozhlednu v Roudnici nad Labe v poslední době často navštěvují vandalové. Nákladně opravenou stavbu se tak pozvolna pokoušejí uvést do takového stavu, v jakém se nacházela ještě před několika lety.

Nové omítky funkcionalistické stavby tak v posledních měsících opět začaly „zdobit“ nejrůznější malůvky a vzkazy. Stavba roudnické rozhledny z roku 1934 v parku nad městem je přitom příkladem moderní funkcionalistické architektury meziválečné doby.
„V roce 2004 proběhla kompletní rekonstrukce této stavby. Město tehdy přišla na jeden milion a šest set tisíc korun. V roce 2005 pak byla obnovena panoramatická mapa, a to nákladem sto padesáti tisíc korun,“ uvedl pro Deník Vlastimil Sýkora, tiskový mluvčí roudnické radnice.
Právě panoramatická mapa je nejnovějším terčem vandalů. Na některá místa totiž neumisťují pouze duchaplné kresby, ale často používají také nože, a tak mnohé části této mapy chybí.

Prvorepublikovou výstavbu rozhledny investovala tehdejší Rolnická záložna podřipská, projektantem stavby byl pražský architekt Otakar Štěpánek. Pamětní deska, umístěná na rozhledně, připomíná statkáře Václava Kratochvíla, přední osobnost na Podřipsku v 19. století.
„Samozřejmě, že mě to mrzí a nevidíme to rádi, ale vandalství je bohužel všeobecný společenský jev, proti kterému je třeba bojovat, snažit se v lidech vytvořit povědomí o tom, aby si vážili nejenom památek, ale všeobecně věcí kolem sebe,“ upozornila místostarostka Roudnice nad Labem Eva Bulasová.