LITOMĚŘICKO - Zhruba osm tisíc řidičů z Litoměřicka si dává s výměnou starých řidičských průkazů načas. Úředníci ale varují: na poslední chvíli nestihneme vaše žádosti zpracovat.

Výměna se týká všech řidičských průkazů vydaných od 1. 7. 1964 do 31. 12. 1993 a vychází ze zákona, který připravilo Ministerstvo dopravy ČR. Po prvním půl roce jsou čísla řidičů, kteří dosud na výměnu nezareagovali, stále vysoká.

Na Litoměřicku zbývá vyměnit 4 163 řidičských průkazů, na Roudnicku 1 897 a na Lovosicku jich je 1 749.
„Lidé sice chodí, ale ne v takovém počtu, abychom veškerou výměnu řidičských průkazů stihli do konce roku,“ říká František Havrda, pracovník odboru dopravy Městského úřadu v Lovosicích.

„Výměnu řidičských průkazů bychom mohli stihnout tehdy, kdyby k nám měsíčně přišlo asi 380 řidičů. Bohužel, zatím je jejich počet kolísavý,“ uvedl Vlastimil Sýkora, mluvčí Městského úřadu v Roudnici nad Labem. „Pokud motoristé nechají výměnu na poslední chvíli, nebude ji pak technicky možné uskutečnit,“ upozorňuje mluvčí.

Úředníci roudnického odboru dopravy se podle jeho slov domnívají, že část z těchto zbývajících nevyměněných průkazů tvoří důchodci, kteří již aktivně neřídí. O ně by mohlo být reálné číslo nižší. Přesto vyzývají řidiče k zodpovědnosti.
„Nechceme je tím uchlácholit. Ve vlastním zájmu by měli přijít včas,“ dodal.