LITOMĚŘICE - Již 96 objektů se v Ústeckém kraji může pyšnit certifikátem „Cyklisté vítáni“. Drtivá většina z nich (84 objektů) je z okresu Děčín. Litoměřický okres se s pěti objekty označenými touto značkou dostal na pomyslné druhé místo. V pondělí převzali tento certifikát z rukou zástupce a náměstka hejtmana Radka Vonky provozovatelé Restaurace Atypik z Terezína, Restaurace Mostná Hora v Litoměřicích a hotelu Skif v Račicích. Připojili se tak k penzionu Wanda z Horních Beřkovic a hotelu Koruna z Roudnice nad Labem, který certifikát „Cyklisté vítáni“ obdrželi již v minulosti.
Aby známku „Cyklisté vítáni“ obdrželi, museli všichni provozovatelé prokázat, že jsou schopni cyklistům poskytnout základní technickou pomoc při opravě kola, kolo bezpečně a bezplatně uschovat, a také poskytnout cyklistům lékárničku. Zařízení musí dále kromě těchto povinných služeb nabízet ještě další tři doplňkové, například možnost usušení oblečení a výstroje nebo umytí kola.
„Jako doplňkovou službu nabízíme seznam ubytovacích možností v regionu, které jsou vhodné pro cyklisty a dále možnost zakoupení obědových balíčků,“ uvedl Petr Rýsler majitel Restaurace Atypik.
Radek Vonka také připomněl, že kraj chce založit nadaci „Ústeckým krajem na kole“, která by napomáhala dalšímu rozvoji cykloturistiky v kraji.