LITOMĚŘICKO - Desítku sociálních zařízení na Litoměřicku, jejichž služeb využívá na devět stovek klientů, spravuje Ústecký kraj. Roční náklady na jedno lůžko se pohybují od zhruba dvou set do tří set padesáti tisíc korun.
Na Litoměřicku je to Centrum sociální pomoci Litoměřice, které sdružuje domovy důchodců, či sociální péče v Čížkovicích, Milešově, Liběšicích, Libochovicích, Chotěšově, Litoměřicích, Křešicích a Skalici. Dalšími dvěma zařízeními je Ústav pro tělesně postižené – dospělé ve Snědovicích a Diagnostický ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež v Čížkovicích.

Náklady na jedno lůžko Centra sociální pomoci Litoměřice jsou při počtu 761 klientů asi 203 tisíc korun, v Čížkovicích při 60 místech 307 tisíc korun a ve Snědovicích se 75 klienty 357 tisíc korun.
Snědovický ústav například patří mezi čtyři ústavy v celé ČR, kde pobývají lidé s těžkými tělesnými postiženími. Přesto z nich mnozí pracují. Dělají tu třeba ložiska pro válečky na malování pro jednu německou firmu, jiní se zapojují do sezonních prací v zemědělství nebo v blízkých štětských papírnách.

„V posledních dvou letech dal Ústecký kraj do rekonstrukce posledního zdejšího objektu, bývalého hospodářského stavení, 28 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Petr Fiala při své poslední návštěvě Snědovic.
V loňském roce natekly stovky tisíc korun například na opravy WC a koupelen v Domově důchodců v Milešově, na opravy lina v Liběšicích, výměny stoupaček, havárie odpadů a opravy prádelny v Domově penzionu pro důchodce v Litoměřicích, opravy oken a elektroinstalace v Chotěšově, či opravy dlažby v Domově na Pustaji v Křešicích.
„Ještě letos bychom měli dělat rekonstrukci topení,“ nastínil možné plány větších oprav ředitel křešického ústavu Oldřich Körber.