Minulý víkend dopadl na našich silnicích tragicky. Do smutné bilance přispěla i nehoda se smrtelným zraněním na Litoměřicku. Pravděpodobně kvůli nepozornosti řidiče osobního auta zemřela 65letá cyklistka. Jak ovlivňují současné prudké změny počasí a teplot chování účastníků silničního provozu?

Určitě výrazně. „Cvičí“ se zdravými, natož s těmi, kteří mají problémy se srdcem nebo s tlakem. V tomto počasí by lidé měli za volant sedat úplně zdraví a v kondici. Pokud totiž má člověk zdravotní problémy, mnohem dřív se stává nervóznějším, což v důsledku dříve či později vzbuzuje agresivitu. Z nervozity pak pramení chyby.

Jízda vyžaduje dokonalou koncentraci. Řada aut nemá klimatizaci a řidiči mají otevřená okna, což podporuje nemoci, různé záněty, způsobuje únavu. Hodně lidí je zase nachlazených z klimatizace a když kýchnete, na tři vteřiny ztratíte přehled, co se kolem vás děje.

Větší pozornost je potřeba při jízdě věnovat těm, kteří jsou v provozu nejméně chráněni – cyklistům a chodcům. Sluníčko svítí řidiči do očí, cyklista splyne s pozadím. Když z kola spadne, zabere z vozovky půldruhého metru, a proto je nutno počítat s tímto odstupem.

Chodci si zase často mezi sebou povídají a nevnímají okolí. Řidiči svítí a ti nejméně chránění – cyklisté a chodci – v provozu zanikají. Řidičům proto doporučuji: časté přestávky, větší předvídavost a více než kdy jindy počítat s chybou.