První akcí, na kterou by podle pořadatelů mělo přijet mezi třemi až pěti tisíci návštěvníky, je festival hip hopové hudby Hip Hop Allstars Open Air Festival, jehož brány se otevřou již zítra. Vystřídá jej festival taneční elektronické hudby Cosmic Trip, který v prostoru letiště proběhne následující víkend.

Město akce vítá

„Samozřejmě jsme rádi, že se takové velké akce konají na našem letišti. Pomůže to zviditelnit město. O bezpečnost ve městě v průběhu těchto festivalů obavy nemáme. V uplynulých dnech totiž proběhla schůzka všech zainteresovaných osob přímo v kanceláři starosty,“ uvedl Vlastimil Sýkora, mediální zástupce města Roudnice nad Labem.

Dvacet tisíc lidí

Podle údajů, jež pořadatelé obou akcí poskytli Deníku, by do Roudnice během dvou víkendů mohlo přijet až dvacet tisíc návštěvníků. „Očekáváme do deseti tisíc lidí. Při tomto údaji vycházíme ze zkušeností z předchozích deseti ročníků. Jezdí za námi mladí lidé z celé republiky, přijede i téměř tři sta lidí z Německa,“ informoval Pavel Eichler z pořadatelského týmu Cosmic Tripu. „Mělo by k nám zavítat mezi třemi a pěti tisíci návštěvníky,“ sdělil Michal Lukeš, promotér Hip Hop Allstars Open Air Festival.

Autobusy pomohou

Problémem, který by mohl zatížit město, je fakt, že vlakové nádraží a letiště jsou na opačných stranách města. Takže každý návštěvník, který bude cestovat z nádraží na letiště, bude muset projít celým městem. Tento problém vyřešili pořadatelé Cosmic Tripu. „Připravujeme svozové autobusy z vlakového nádraží k areálu festivalu. Nikoho však nebudeme nutit do nich nastoupit,“ vysvětlil Eichler. Pořadatelům Hip hopového festivalu se autobusovou dopravu zajistit nepodařilo.

Policie je připravena

Na bezproblémový průchod městem bude dohlížet jak státní policie, tak městská, jenž má na oba víkendy posílené hlídky. „Pro nás je důležité město a jeho obchvat. Budeme monitorovat příchod a odchod návštěvníků. Z minulých let máme dobré zkušenosti s podobnými akcemi,“ sdělil Martin Müller, velitel roudnické městské policie. „Ve zvýšeném výkonu služby bude v těchto dnech přítomna pořádková, dopravní, ale i kriminální policie. Někteří řidiči se nevyhnou kontrolám – dechové zkoušce na alkohol nebo kontrole dokladů,“ doplnila Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.