Nalezení uhynulí ptáci jsou v uzavřených pytlích sváženi na dvě místa v okrese. Do areálu technických služeb v Lovosicích a na služebnu Městské policie v Roudnici nad Labem.

„Mám informace o tom, že ve sběrném boxu v Roudnici nad Labem není v této chvíli jediný uhynulý kus. V lovosickém boxu by měly být dva menší ptáci,“ uvedl pro Deník v neděli Jaroslav Simůnek z Krajské veterinární správy, inspektorátu v Litoměřicích s tím, že během dnešního dne (pondělí) bude rozhodnuto o tom, zda budou dva uhynulé kusy odeslány do kafilerie, či na vyšetření.

Do boxů ve sběrných místech umisťují uhynulou drůbež pracovníci Krajské veterinární správy (KVS), nebo případně přivolaní hasiči, či policisté. „Máme zájem na tom, aby byl každý uhynulý pták zlikvidován. Lidé by měli v případě nalezení takového kusu přivolat veterináře KVS, policisty nebo hasiče. Všichni jsou totiž instruováni o tom, co mají s uhynulou drůbeží dělat,“ popsal situaci Petr Pilous, mluvčí Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Vzorky musejí být ve dvojitém plastovém obalu, řádně zavázané a označené štítkem s udáním druhu a počtu ptáků, místem sběru a jménem toho, kdo vzorek dodal, pro případné upřesnění údajů do žádanky k laboratornímu vyšetření.

„Po převzetí vzorku z boxu rozhodujeme, zda jej odešleme na vyšetření nebo přímo do kafilerie. Obecně jde na vyšetření každá uhynulá labuť, kachna nebo dravý pták. Letos jsme na vyšetření odvezli třicet osm ptáků,“ vysvětlil Petr Pilous.