Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospic má starosti s financemi

V Litoměřicích se obávají, že kvůli chybě v zákonu budou dotaci vracet

5.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ŠÍP/Jiří Koťátko

LITOMĚŘICE - Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích hrozí, že přijde o letošní státní dotaci. Sociální služby, které poskytuje, se z nového Zákona o sociálních službách, platného od začátku tohoto roku, vytratily. Pokud nedojde k legislativní změně, bude muset hospic vrátit Ministerstvu práce a sociálních věcí 3,5 milionu korun.

Litoměřický Hospic sv. Štěpána je jedním ze dvou hospiců v Ústeckém kraji. Poskytuje zdravotně–sociální služby nevyléčitelně nemocným lidem převážně s nádorovým onemocněním již od roku 2001. Za tu dobu posloužili jeho pracovníci 1 384 pacientům.
Náklady na provoz zařízení se pohybují kolem 20 milionů korun ročně.

„Jsme sice zdravotnické zařízení, ale děláme spoustu služeb sociálního charakteru, na něž jsme dříve dostávali dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí a Ústeckého kraje. V letošním roce jsme sice dotaci získali, ale tím, že není ošetřena zákonem, nevíme, jak ji budeme vykazovat,“ upozorňuje na problém ředitel hospice Pavel Česal.
„Jestli nebude zákon novelizován, není vyloučeno, že ji budeme vracet,“ dodává.

Chybou zákona je, že je hospic státem financován za služby, na něž není registrován.
Hospic financují ze 42 procent zdravotní pojišťovny, což letos představuje částku zhruba 11 milionů 200 tisíc korun.
Osmi procenty se podílejí pacienti. Přestože jsou denní náklady na jednoho pacienta vyčísleny na 2 500 korun, poplatek je vypočítáván z jejich příjmů. Za jeden den tak zaplatí od 90 do 280 korun.

Další částkou je zmiňovaná dotace 3,5 milionu korun Ministerstva práce a sociálních věcí a krajská dotace. „Ústecký kraj nám letos přispěl pouze 300 tisíci korunami, ze Středočeského kraje přišlo sto tisíc korun,“ uvedl jejich výši ředitel Česal. „Ostatní finance, tedy asi čtvrtina našeho ročního rozpočtu, přicházejí z darů, grantů, či příspěvků. Jejich získávání je ale velmi svízelné,“ konstatuje Pavel Česal. „Z rozpočtu nám v posledních letech přispívá Město Litoměřice. Dary získáváme především od fyzických osob, firmy z Litoměřicka nám finanční dary téměř neposkytují,“ dodal.

Ve dvou odděleních litoměřického Hospice sv. Štěpána je v současné době dvaadvacet nevyléčitelně nemocných pacientů. Zájem dalších nestačí toto zařízení uspokojovat.
Pomoc ve svízelné situaci, do níž ho nový zákon dostal, přislíbil i senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra. „V zákoně je chyba, kterou je potřeba napravit,“ řekl Vondra po osobní návštěvě litoměřického hospice s tím, že na ni chce upozornit v Senátu.
V těchto dnech poskytla litoměřickému hospici dotaci i Nadace Charty 77 – Konto bariéry na nákup pomůcek pro lidi, kteří se doma starají o těžce nemocné.

5.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová u voleb v centru Ústí
17

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Česká republika - Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Děti s rytmem v těle válí hip-hop. Prodraly se až na mistrovství v Holandsku

Litoměřice - Děti z DMC Revolution budou o víkendu bojovat o světový titul.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Stavba výzkumného centra v kasárnách začne už v listopadu

Litoměřice - Vize moderního vědeckovýzkumného centra v bývalých Jiříkových kasárnách v Litoměřicích se přiblížila. Jeho stavba začne už v listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení