TŘEBUŠÍN - Kvůli zvýšenému nebezpečí, vyplývajícímu z rozšíření ptačí chřipky v České republice byla Státní veterinární správou zakázána expozice drůbeže na tradiční výstavě drobného zvířectva, která se koná tento víkend v Třebušíně na Litoměřicku.

„Zakazujeme pořádání svodů drůbeže a ostatních ptáků. Zvláště pak soustředění drůbeže a ostatních ptáků různých chovatelů na určeném místě a k určenému účelu, zejména výstavy, přehlídky, výkonnostní zkoušky a chovatelské soutěže,“ uvedl v nařízení ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Příslušná krajská veterinární správa však může, v případě, že ji pořadatel požádá, povolit pořádání konkretní akce. To však ústecká krajská veterinární správa neudělala.Podle informací Deníku by tak sobotní letní výstava drobného zvířectva v Třebušíně měla proběhnout bez expozice drůbeže a holubů. Vystaveno by tedy mělo být přes sto sedmdesát králíků.

„Telefonicky jsem hovořil s krajskou veterinární správou a bylo mi sděleno, že expozice drůbeže letos patrně nebude možná,“ uvedl Jaroslav Legner starší z třebušínské základní organizace Českého svazu chovatelů, jenž akci pořádá.
Podle mluvčího ústecké krajské veterinární správy však posuzují každou žádost a snaží se vyhovět pořadatelům podobných akcí. „Nemáme důvod k tomu, abychom bezdůvodně neudělovali vyjímky. Jsou ovšem stanoveny určité podmínky, které jsou pro její udělení klíčové. Například vystavované kusy nesmí být z otevřených chovů. Veškeré žádosti také musíme řešit písemnou cestou,“ vysvětlil pro Deník Petr Pilous, tiskový mluvčí Krajské veterinární správy Ústeckého kraje.

Žádné zvláštní opatření zatím členové Českého svazu chovatelů na Litoměřicku nepřijali. „Zatím spíše vyčkáváme. Samozřejmě doufáme, že tyto zpřísněné podmínky brzy pominou,“ řekl Jiří Anderle, jednatel litoměřické okresní organizace Českého svazu chovatelů.
„Veškerá opatření jsou z ochranných důvodů. Nejhorší by totiž bylo, kdyby se na nějaké výstavě nalezlo ohnisko nákazy,“ dodal Pilous.