LITOMĚŘICKO - Zemědělci z Litoměřicka bojují o přežití na tuzemském trhu. To bylo hlavním důvodem, proč na včerejší (pátek) dopoledne svolali protestní akci přímo před litoměřický Interspar, který obviňují z toho, že do svých obchodů dováží maso z Rakouska a na tuzemské zemědělce nebere ohledy.

„Pro tuto akci jsme se rozhodli především z toho důvodu, že po vstupu do EU dochází k prudkému nárůstu dovozu potravin ze zahraničí a vytlačování našich výrobků. Například dovoz vepřového masa v roce 2005 činil dvě miliardy korun. V roce 2006 to bylo už 6, 1 miliardy korun,“ uvedl František Loudát, předseda Krajské agrární komory ÚK, jež protestní akci organizovala.

Během pátečního dopoledne se na parkovišti před Intersparem sešla zhruba stovka zemědělců nejen z celého okresu, ale také z Českolipska nebo Děčínska.

Po zahájení prošli parkoviště a přítomným lidem rozdávali letáky s prosbou, aby nakupovali české výrobky. Po návratu na místo shromáždění následovala ochutnávka potravin českých výrobců. Kolemjdoucí lidé mohli ochutnat například výrobky bohušovické mlékárny nebo radovesické párky.

„Situace v našem zemědělství je v současné době zoufalá. Doufáme, že akcí upozorníme na to, že je třeba změny. Jinak těžko přežijeme,“ řekl Jaroslav Bureš, soukromý zemědělec z Píst u Budyně nad Ohří. Zástupce obchodního řetězce Interspar ke včerejší protestní akci uvedl mimo jiné, že není největším dovozcem masa do země. „Rozhodování o konkrétních subjektech, které dodávají své produkty do sítě obchodů Interspar, je vždy motivováno naší snahou nabídnout zákazníkům nejkvalitnější zboží v kompletní šíři a dostatečném množství,“ uvedl Jan Vávra, mediální zástupce SPAR Česká obchodní společnost.

Za posledních 6 let se stav skotu v ÚK snížil o 3 tisíce kusů. Prasat ubylo přes 60 tisíc a stav drůbeže je nižší o více než milion kusů.