Litoměřičtí zastupitelé schválili na svém čtvrtečním jednání odkup areálu fotbalového hřiště od společnosti Tereal, s.r.o. do majetku města. Celková částka, za kterou město Litoměřice stadion koupí, bude činit 10,5 milionu korun.

Litoměřice tak neplánovaně vydají ze svého rozpočtu miliony na nákup stadionu, který před lety věnovali fotbalistům za jednu korunu. Ti o něj svými kroky přišli.

„Ano, historie je tristní. Bohužel. Musíme však vycházet ze současného stavu. Stadion neslouží fotbalistům, ti musejí hrát a trénovat na okolních vesnických hřištích. Chceme získat stadion do majetku města. Vlastníme již související pozemek, který jsme získali od Slavoje, a máme v záměru vypracovat projekt a vystavit zde z prostředků EU víceúčelovou halu,“ sdělil starosta města Ladislav Chlupáč.

„Jde o neplánovanou investici, která není zahrnuta v rozpočtu města, proto ji náš klub zastupitelů za KDU–ČSL nepodpoří,“ uvedl před hlasováním místostarosta Jiří Landa.

Odkup proběhne ve dvou splátkách, přičemž první ve výši 5,5 milionu korun uhradí město ještě letos. Smlouva o koupi areálu fotbalového hřiště bude městem podepsána až firma Tereal, s.r.o. odstraní právní zátěž, která nyní na areálu fotbalového hřiště je.

Zastupitelé kritizovali postup litoměřického fotbalového oddílu, který vstoupil do společnosti Tereal, s.r.o. tím, že vložil do této firmy svůj majetek, areál fotbalového hřiště a postupem času si nedokázal uchovat ve firmě majoritní podíl. Během minulých let společnost Tereal prodala část pozemků svého areálu firmě Kaufland za 1 milion marek. Fotbalový areál však tato částka nikterak nezvelebila.

Zastupitelé na svém jednání také zvažovali možnost vybudování fotbalového areálu v prostorách bývalých kasáren pod Radobýlem. Tyto pozemky však stále ještě nejsou v majetku města a tato varianta by pro město byla třikrát dražší.

 

POZNÁMKA šéfredaktora Iva Chrásteckého

Město koupí fotbalový stadion, který kdysi převedlo na sportovce, za miliony korun…

Město Litoměřice koupí za 10,5 milionu korun zpět fotbalový stadion. Týž stadion, který převedlo ještě před revolucí na sportovce. A ti s ním hospodařili tak, že si kvůli minoritnímu podílu ve společnosti teď drbou hlavu. Naštěstí, zdá se, budou mít fotbalisti opět kde hrát a trénovat a jejich anabáze po hřištích po celém okrese skončí.
Zastupitelé svým čtvrtečním rozhodnutím pomohli udržení jednoho, byť nejvíce „obsazeného“ sportu v Litoměřicích. Hájí se tím, že nebyla jiná možnost. Město má totiž v záměru na pozemcích vybudovat sportovní halu, která mu chybí. Vybudování fotbalového hřiště v bývalých kasárnách by ho také vyšlo vícenásobně dráž.
Před schválením koupě zazněla od některých zastupitelů kritika takového kroku, nicméně v očích daňových poplatníků a voličů, kteří fotbal takzvaně „nemusejí“, nejspíše zastupitelé nasbírali záporné body.
Stejně tak se asi teď tváří funkcionáři oddílů a sportovních klubu jiných odvětví. „Proč město firmě Tereal ustoupilo a teď vydá miliony, zcela mimo letošní městský rozpočet? Proč bychom také naše zařízení nedali městu, aby je zvelebila a v budoucnu do nich významně investovala?“ musejí se nutně ptát.
Zastupitelé si jsou toho jistě vědomi. Když nic jiného – je to zkušenost. Ovšem za všechny peníze…