LITOMĚŘICE - Hluk linoucí se z laviček a nepořádek kolem nich donutil obyvatele panelového domu ve Vrchlického ulici na sídlišti Kocanda k podání žádosti o jejich odstranění.

S příchodem teplých dnů se stalo takřka pravidlem, že lavičky byly denodenně okupovány romskými matkami s dětmi, které zde nebydlí. Romové si na místě bývalého dětského hřiště celé odpoledne až do podvečera hlasitě povídali a kouřili, takřka pod okny panelového domu. V něm bydlí převážně starší lidé, kterým hluk, cigaretový kouř a nepořádek kolem laviček začal natolik vadit, že v průběhu června zorganizovali v panelovém domě sepsání dopisu se žádostí o odstranění laviček a předali ho na litoměřickou radnici.

„Žádost o odstranění laviček tu v minulých dnech byla projednat jedna z obyvatelek domu z Vrchlického ulice. Současně s žádostí, kterou nám předala dopisem, nám předala i přehled nájemníků, kteří odstranění laviček podporují. Lavičky odstraníme v příštích týdnech. Není důvod je držet zrovna na tomto místě, proti vůli obyvatel sousedícího domu. Dohodli jsme se a přemístíme je kousek vedle, “ sdělil Václav Blecha, technik litoměřické radnice.

„Všechny plochy po bývalých pískovištích ve městě, až budou vhodné vegetační podmínky, osijeme travním semenem. Tak učiníme asi v průběhu září i zde,“ uvedla Lenka Brožová z odboru životního prostředí Městského úřadu Litoměřice.

„Pískoviště tu už dlouho není a lavičky tu máme pod okny spíše jen pro zlost. K ničemu tu teď nejsou. Od nás z paneláku tu nikdo nevysedává. Lavičky tu často slouží jako zastávka pro opilce, kteří jdou večer, a někdy až k ránu, z protější resturace. Všichni obyvatelé vchodu podepsali petici za jejich odstranění,“ sdělila jedna z obyvatelek domu Jitka Burešová.

„Kouří nám tu teď celé odpoledne přímo pod okny. Stačí, když si zapálí první cigaretu a hned mám kouř v bytě. Stačí se podívat jaký je nepořádek kolem laviček. A ten hluk je nepříjemný. Nestěžujeme si jen my, starší obyvatelé. Vadí to i mladým nájemníkům s dětmi, protože mluva, kterou se baví, není zrovna vhodným příkladem pro děti,“ uvedl Karel Vodička, další z lidí, kteří v domě bydlí.