LITOMĚŘICKO - Cena vepřového masa se v důsledku velmi nízkých výnosů obilovin nejspíše znatelně zvedne. Nasvědčují tomu jednak zatím dostupné výsledky z letošní sklizně, která před několika dny začala, ale především výkupní ceny obchodníků s obilím.

„Domnívám se, že dopad na ceny na pultech obchodů bude citelný. Například u ozimého ječmene se pohybuje současná výkupní cena okolo třech a půl tisíce korun. Zatímco v loňském roce to bylo přibližně o tisíc dvě stě korun méně. Všechna tato zvýšení se pochopitelně promítnou do ceny krmných směsí pro hospodářská zvířata. Citelné zvýšení očekávám u cen vepřového,“ vysvětlil Otakar Šašek, zastupitel Ústeckého kraje a člen zemědělské komise.

Slabá úroda pravděpodobně zasáhne zemědělce ve všech oborech. Například ovocnáře na Litoměřicku nejvážněji postihl další rozmar počasí – jarní krupobití.

„Kroupy nám poničily přibližně polovinu úrody jablek, stejně tak i hrušek. V současné době končíme se sklizní třešní, sklidili jsme pouhých patnáct procent, zbytek také zničily kroupy,“ přiblížil situaci ovocnářů na Litoměřicku František Kratochvíl ze Zemědělského družstva Liběšice.

I přesto by se nemuseli zvednout ceny všech zemědělských komudit. „Například smlouvy pro odběr cukrovky máme podepsané s dlouhým předstihem a tam se ceny nezmění. Co se týká zeleniny, tak záleží především na nabídce a poptávce,“ uvedl Ivo Kadeřábek, hlavní agronom Agrokomplexu Ohře Bohušovice nad Ohří. Jak ještě dodal, záleží na tom, jak se zachovají polští farmáři.

Zemědělci na Litoměřicku se shodují na tom, že největší škody způsobily jarní sucha. V poslední dekádě června se sice srážková situace zlepšila, ale podle Otakara Šaška je již příliš pozdě na to, aby nově spadlé srážky ještě mohly ovlivnit například letošní úrodu obilovin. „I přesto všechno se domnívám, že například cena rohlíku se nezvedne,“ dodal.