ROUDNICE NAD LABEM - Nad obzory téměř patnácti tisíc přihlížejících představuje své úchvatné akrobatické představení čtveřice letců s Z-50. Sestava světoznámé skupiny Flying Bulls Aerobatics Team vyplněná přemety, výkruty či průlety nad roudnickou ranvejí, kdy se letouny až v poslední vteřině jeden druhému vyhnou, bere všem dech. Tak velkolepě odstartoval 9. ročník Memorial Air Show.

„Je neuvěřitelné, co všechno dokážou,“ ocenil Jan Hrubý akrobatické letce, kteří skvělý program přehlídky zahájili.

Do vzduchu vzlétl L-39 Albatros. Také tento letoun, který se v 90. letech minulého století mohl pochlubit titulem nejpoužívanější tryskový výcvikový letoun na světě, ukázal něco z letecké akrobacie.

„Kvůli Albatrosu jsem na Air Show přijel. Je to opravdový klenot,“ sdělil Petr Řepka z Kladna. Co opravdu toto letadlo české výroby dokáže, si na vlastní kůži vyzkoušel i premiér ČR Mirek Topolánek.

Největším skvostem z historie se na letecké přehlídce stal letoun B 25 Mitchell. „Bombardér se používal zejména při druhé světové válce, úspěšně se podílel třeba na bombardování Tokia,“ vysvětlil moderátor Memorial Air Show Rey Koranteng.

Akrobatickou sestavu představil s SU-21 i mistr světa Petr Biskup. Na obloze se objevily také dva Gripeny, kterými je vyzbrojeno letectvo České republiky. „Tak tím bych se chtěla jednou proletět,“ zasnila se členka akrobatického týmu The Flying Bulls Radka Máchová poté, co se nad roudnickým letištěm prohnal letoun, jehož cena je 50 miliónů dolarů.

Memorial Air Show ale nenabízela jen přehlídku letadel. Návštěvníci si mohli také prohlédnout vojenskou automobilovou techniku. Pro děti organizátoři připravili atrakce a lidé si mohli třeba odpočinout zdarma na masážním křeslu.

„Přijel jsem ze zvědavosti, ale je se na co koukat,“ uvedl Jan Bastl z Ústí nad Labem.

„Vlastním přes 80 leteckých modelů, letectví obdivuji. Škoda jen, že tu není více historických letadel,“ sdělil své poznatky z přehlídky Jan Hrubý ze Žatce.

Hosté si na roudnickém letišti prohlédli i opravdový unikát. Letoun Li2, poslední svého druhu na světě, který dosud dokáže létat. Na přehlídce Memorial Air Show se představilo na 80 letadel z osmi států Evropy.

Roudnický aeroklub pořádá tento letecký den každý druhý rok již od roku 1991. Vznikl kvůli vzpomínce na letce z 2. světové války. Kromě leteckých veteránů byl letošní ročník věnován i setkání tří zemí – Česka, Německa a Polska.