VAŇOV - Ústečané přijdou pravděpodobně o jednu ze svých atrakcí. Nový majitel historického převozního plavidla Marie z roku 1928 Ivo Jiroušek totiž vážně uvažuje, že zdevastovaná loď bude po rekonstrukci brázdit labské vody na Roudnicku a Mělnicku.

Přitom historické plavidlo neodmyslitelně patří k labskému údolí pod střekovským hradem. Je nedílnou součástí mezi Vaňovem a termálním koupalištěm v Brné.

Ústečan Ivo Jiroušek měl o Marii zájem už v loňském roce, kdy ji poprvé město nabídlo k prodeji. Tehdy zvítězil dlouholetý nájemce plavidla, říční kapitán Petr Vavrušek, který s Marií jezdil několik let z jednoho břehu řeky na druhý.

Podle šéfa městských služeb Miroslava Štráchala ale nakonec k prodeji nedošlo a plavidlo proto hledalo nového majitele. „Loď byla ve zdevastovaném stavu, a proto ji město nakonec prodalo za necelých 50 tisíc korun,“ řekl Štráchal.

Původně při prvním prodeji bylo ve smlouvě, že nový vlastník bude muset loď provozovat na Ústecku, nejlépe v původní trase Vaňov – Brná. Při druhém kole prodeje už ale smlouva není vázaná věcným břemenem. Potvrdil to náměstek ústeckého primátora Arno Fišera s tím, že město nepočítalo, že by nový majitel Marii provozoval za hranicemi Ústí nad Labem.

„Pochopitelně bychom byli rádi, kdyby převozní loď zůstala ve Vaňově. Ivo Jiroušek vlastní restauraci Kotva ve Vaňově, kde kotví i Marie, proto jsme počítali s tím, že plavidlo bude provozovat tady,“ řekl Fišera.

Nový majitel plavidla Jiroušek ale tvrdí, že neměl od města dostatečné podmínky pro provozování Marie ve Vaňově.

„Už v loňském roce, když jsem začal mít o Marii vážný zájem, totiž nastaly problémy. A to s přistávacími moly. Město je totiž už v té době pronajalo jiné firmě, která tu provozuje také lodní dopravu. S Marií bych proto neměl kde kotvit a odkud vyplouvat. Zájem o tuto turistickou vodní atrakci už nabídlo město Roudnice nad Labem a v jednání jsou i dokonce dotace na provoz,“ vysvětlil své pohnutky a plány s Marií Ivo Jiroušek.

Náměstek Fišera ale včera nevyloučil, že by město vyvolalo jednání s novým majitelem plavidla, aby Marie zůstala pod střekovským hradem.

„Určitě bychom nechtěli o Marii přijít. Jde o turistickou atrakci s dlouholetou tradicí,“ podotkl s tím, že město nyní dotuje částkou 300 tisíc korun jinou lodní dopravu, která kotví ve Vaňově. Jde o osobní lodní dopravu Ivo Kalvase a lodi Ariel.