LOVOSICE - Plná emocí byla diskuze lovosických zastupitelů o dodávkách tepla do města. V Lovoši ale konečné rozhodnutí nepadlo. Odkládá se na září.

Zastupitelé chtějí nejprve znát výsledky průzkumného geotermálního vrtu v Litoměřicích. Vytápění Lovosic geotermální energií je totiž jednou z uvažovaných variant. To, jestli za teplo ušetří, zřejmě obyvatele Lovosic nezajímá. Do Lovoše jich přišlo minimum.

Ze šesti variant nedávno zpracované energetické koncepce města se nakonec bouřlivě diskutovalo pouze o dvou z nich. O dodávkách tepla z Lovochemie a o využití geotermální energie.

Ta první by mohla být realizována prakticky okamžitě. Vybudování páteřních rozvodů teplovodu po městě by mělo zajistit dodávky tepla z Lovochemie ještě v letošní topné sezoně. Jeden GJ nabízí za 389,84 korun.

Geotermální energie je představena jako nejlevnější a nejekologičtější řešení. Jeden GJ by měl stát 329,14 korun. Průběžné výsledky litoměřického vrtu zatím potvrzují odhady geologů.

„Byl jsem k vrtu skeptický, ale teď navrhuji, abychom s rozhodnutím počkali do září,“ navrhl přítomným zastupitel Petr Hingar. Stejný názor zde vyslovil i zastupitel Arpád Gebur. Jeden z přítomných předsedů společenství vlastníků bytových jednotek domů ale oponoval a přiklonil se k variantě dodávek tepla z Lovochemie.

Během diskuze byly obě varianty přirovnány k vrabci v hrsti a holubu na střeše. Další ze zastupitelů, Jan Lisa, pak prohlásil: „Dejme na občany. Ještě jsme se jich nezeptali, jestli chtějí čekat.“

„Další posunutí termínu rozhodnutí o projektu do září, bohužel, znamená, že lidé napojení na centrální vytápění budou i další rok platit za teplo minimálně o 10 % víc, než by museli,“ říká generální ředitel Lovochemie, a. s. Richard Brabec.

„Nabídka Lovochemie by přinesla nejrychlejší snížení cen tepla z dostupných variant a přitom by nijak neomezila budoucí možnost města připojit se na geotermální vrt, pokud tento velmi finančně i technicky náročný projekt vyjde. Proto rozhodnutí zastupitelstva upřímně řečeno nerozumím, ale samozřejmě ho akceptuji,“ uvedl.

Lovosický zastupitel Jiří Hauf pak v Lovoši řekl: „Tím, že jsme odložili řešení a o dodávkách tepla z Lovochemie nerozhodli už vloni, mohla být už tato topná sezona pro občany levnější o 4 miliony 715 tisíc korun.“

Město se ale nechce stát do budoucna na Lovochemii energeticky závislé. „Navíc tu ještě nikdy nepadlo, za kolik korun Lovochemie městu odprodá páteřní rozvody,“ řekl místostarosta Jan Jakub. „Rozpočty města budou do budoucna klesat a vrt nám může přinést do rozpočtu až 150 milionů korun,“ dodal.