Město počítá se státní dotací, zastupitelé na svém posledním zasedání schválili finanční spoluúčast ve výši devět milionů korun. Peníze na podchod jsou výdajem zařazeným do první rozpočtové změny.

„Dvacet milionů za podchod mi připadá moc,“ konstatoval ještě před hlasováním lovosický zastupitel Petr Hingar.

„Rekonstrukce třicet let starého podchodu zahrnuje přeložky sítí, zastřešení stavby, bezbariérový přístup a odčerpání případných vod ze dna podchodu,“ říká místostarosta Jan Jakub.

Zastupitel Petr Hingar však upozornil, že jen zastřešení stavby má stát zhruba šest milionů korun.

Podle návrhu architekta se jedná o nasvícenou prosklenou konstrukci z nerozbitného skla, z vrchní části osázenou zelení. „Pokud by se jednalo o rozbitné materiály, znamenala by pro nás stavba do budoucna zase jenom investice,“ předpokládá zásahy vandalů místostarosta Jakub. Podle něj jsou v tuto chvíli jednání o státní dotaci na dobré cestě.

Rekonstrukce podchodu u Besedy v Lovosicích měla být provedena již k prosinci loňského roku, kdy byl spuštěn provoz na dálnici D8. Krajský odbor dopravy tehdy udělil výjimku a povolil v Lovosicích vybudovat světelný přechod pro chodce přes I/30 s časovým omezením do konce roku 2007. Pak má být přechod pro pěší zrušen.