LITOMĚŘICE - Nepořádek ve městě, chybějící parkovací místa na sídlištích a chování pejskařů – to byla hlavní témata, do kterých se spolu s obyvateli Litoměřic obuli včera (pondělí) na Mírovém náměstí redaktoři litoměřického Deníku. Odpoledne zde proběhla akce Den s Deníkem. Ta se předtím od dubna uskutečnila postupně v Lovosicích, Roudnici nad Labem, u Intersparu, v Terezíně a ve Štětí.

Redaktoři Deníku však v Litoměřicích „hráli přesilovku“, protože z pozvaných lidí z vedení města na podium vystoupal jen zastupitel Václav Knotek a místostarosta Jaroslav Tvrdík. Občané tak přišli o odpovědi velitele městské policie, zastoupení v diskuzi neměly ani Technické služby města Litoměřice.

Lidé v anketě na titulní straně mimořádné přílohy, kterou měli obyvatelé města dostat do svých schránek, poukazovali právě na uvedené nešvary, vzpomínané v úvodu. „Střed města uklízíme každý den, ráno to ale mnohde vypadá strašně,“ poukázal na chování mladých podnapilých návštěvníků restaurací či diskoték Knotek, pod nímž pracuje skupina metařů.

Jedna z diskutujících ho podpořila: „Nadáváme na nepořádek, ale každý by měl začít sám u sebe. Kdybychom ho sami nedělali, nemusíme o něm ani mluvit.“

Nečisto před svými obchody mívají i podnikatelé. „Když jim ale řeknete, aby si uklidili, odbydou vás,“ tvrdí Knotek.

Ozvali se také pejskaři. Ti se dočkali ujištění, že brzy již pro ně budou k dispozici tolik žádané sáčky na exkrementy.

Ačkoli město chystá vybudování asi 80 parkovacích míst v prostoru autobusového nádraží, nijak to neřeší nedostatek parkovacích míst na sídlištích. To připustil i místostarosta Tvrdík.

„Chystáme však návrhy, jakým způsobem jejich počet zvýšit. Například se uvažuje o přemostění Pokratického potoka, čímž by také mohla nová místa vzniknout,“ překvapil představením nevšední varianty.

Celé odpoledne hrál na náměstí Big band Základní umělecké školy v Litoměřicích, který svým výkonem nadchl všechny, kdo sem přišli.